Strona główna/Archetti/Aktualności/Archetti — kuźnia młodych talentów
22/05 2019
#Archetti #ATElier #Teatr

Archetti — kuźnia młodych talentów

Archetti Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna kojarzona jest głównie z koncertami  i wydarzeniami skupionymi wokół muzyki poważnej, ale to nie jedyny obszar działalności tej instytucji kultury. Instytucja ma do zaoferowania o wiele więcej ciekawych propozycji skierowanych do wszystkich, którzy chcą realizować swoje twórcze pasje i pobudzać kreatywność. To miejsce, gdzie każdy z widza może stać się artystą i wprost z widowni trafić na sceniczne deski.

Magiczne drzwi do świata sztuki

Przekraczając próg budynku, w którym mieści się Archetti, można odnieść wrażenie, że przenosimy się do innego świata. Korytarze wypełnia dochodzący z sal prób śpiew, dźwięki instrumentów i wszechobecny gwar. Twórcza atmosfera udziela się każdemu — niezależnie od wieku — a spotkać można tutaj przedstawicieli niemal wszystkich pokoleń. Co jest magnesem, który tak silnie przyciąga do tego miejsca? To wiele artystycznych aktywności, skierowanych zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. W Archetti codziennie odbywają się zajęcia dla entuzjastów różnych dziedzin sztuki: śpiewu, tańca, teatru, czy malarstwa. Nad ich przebiegiem czuwają instruktorzy z szerokim dorobkiem, którzy potrafią  w uczestnikach dostrzec talent i odpowiednio do jego predyspozycji go rozwijać. Na zajęcia może uczęszczać każdy, kto czuje, że drzemie w nim chęć rozwijania swojej twórczej strony. Nie jest przesadą stwierdzenie, że w Archetti szlifuje się artystyczne diamenty, które potem mogą zabłysnąć na wielkiej scenie i ukazać pełne spektrum swoich możliwości.

Scena to ich żywioł — premiera musicalu Słońce wzejdzie jutro

Ostatnią okazją do tego, by talenty podopiecznych Archetti mogły rozbłysnąć w blasku scenicznych reflektorów, była premiera najnowszej teatralno-muzycznej produkcji, czyli musicalu Słońce wzejdzie jutro. Reżyserii tego widowiska podjęły się Katarzyna Kałas  i Dominika Jasińska — na co dzień instruktorki i mentorki grup artystycznych, działających pod egidą OKMJ Archetti. Za przygotowanie wokalne odpowiadała Maria Stańczak. Obsada aktorska to głównie dzieci i młodzież, dla których premiera tego przedstawienia była okazją do postawienia pierwszych kroków na teatralnej scenie.

Akcja musicalu Słońce wzejdzie jutro toczy się na ulicach Nowego Jorku, w latach 30. XX wieku. Główna bohaterka tej historii stara odnaleźć się w okrutnych realiach życia  w sierocińcu, gdzie zmuszona jest spędzić swoje dzieciństwo. Pewnego dnia jednak los daje jej niezwykłą szansę na lepsze jutro. Czy dziewczynce uda się ją wykorzystać? Czy wreszcie zyska rodzinę, o której od zawsze tak bardzo marzy?

Tego mogli dowiedzieć się już szczęśliwcy, którym udało się zdobyć bilety na premierę — a nie było łatwo! Bilety na pierwsze przedstawienie, które odbyło się 21 maja, rozeszły się jak świeże bułeczki i znalazły swoich właścicieli w zaledwie kilka godzin od wprowadzenia  do sprzedaży. Ale nic straconego - przed nami kolejne spektakle! Najbliższy - na który bilety jeszcze są dostępne - już 31 maja o 19:00.

Gorąco zachęcamy wszystkich do zapoznania się z pełną ofertą kulturalną OKMJ Archetti. Zapraszamy na nadchodzące koncerty w wykonaniu Orkiestry, widowiska podopiecznych ognisk artystycznych oraz oczywiście do czynnego uczestniczenia w grupach warsztatowych.  
dogóry