Strona główna/Archetti/Aktualności/Archetti — podsumowanie sezonu artystycznego 2019/2020
05/06 2020
#Archetti #ATElier

Archetti — podsumowanie sezonu artystycznego 2019/2020

Choć wydaje się, że niemal jakby wczoraj dopiero zainaugurowaliśmy nowy sezon artystyczny, ten w rzeczywistości już zbliża się ku końcowi. Warto spojrzeć wstecz na ostatnie — z różnych względów wyjątkowe — miesiące prężnej działalności Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna oraz Centrum Kultury Archetti i jeszcze raz powrócić pamięcią do wszystkich wspaniałych, pełnych sukcesów chwil.

Jesienny i zimowy harmonogram orkiestry wypełniony był tym, co muzycy lubią najbardziej, czyli koncertami na żywo granymi przed cudowną, wierną publicznością. Melomani mieli okazję uczestniczyć w występach realizowanych w ramach programu TUTTI.PL, którego głównym celem jest popularyzacja muzyki stworzonej przez polskich kompozytorów. Zgromadzeni na sali koncertowej słuchacze mieli okazję być świadkami nowych interpretacji utworów m.in. Karłowicza, Kilara, czy Lutosławskiego.

Dużym wydarzeniem był też koncert z cyklu Silesia prezentuje, zorganizowany w siedzibie Archetti, przez Instytut Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia. Podczas recitalu swoje umiejętności zaprezentowali, uznany młody skrzypek Bartłomiej Fraś i utalentowana pianistka Gabriela Stanisz.

Głęboko w pamięci i naszych sercach utkwił nam także koncert finałowy XXIX Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych. Podczas niego orkiestra Archetti wystąpiła w pięknej Sali Koncertowej katowickiej Akademii Muzycznej, towarzysząc zwycięzcom konkursów.

Przez cały ten czas kontynuowany był także, cieszący się olbrzymim zainteresowaniem, projekt Młodzi w Kulturze, upowszechniający edukację artystyczną i uczestnictwo młodzieży w wydarzeniach artystycznych. Dziękujemy za zaangażowanie partnerom tej inicjatywy, czyli społecznościom jaworznickich placówek dydaktycznych: II Liceum Ogólnokształcącego im. Czesława Miłosza, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia.

Wiosną zostaliśmy postawieni w obliczu nowej sytuacji i byliśmy zmuszeni więcej czasu niż zwykle spędzać w domowym zaciszu. Snute na długo wcześniej plany koncertowe zostały odłożone w bliżej nieznaną przyszłość, ale muzycy Archetti udowodnili, że doskonale potrafią się odnaleźć w tych niecodziennych okolicznościach. Od marca działalność orkiestry została przeniesiona w przestrzeń wirtualną. Owocem tego są nie tylko filmy z archiwalnych koncertów, ale także materiały ze spontanicznych wydarzeń odbywających się „na odległość” w domach artystów i transmitowanych za pośrednictwem internetu. W tym szczególnym czasie, kiedy nie można było zgromadzić się na sali koncertowej, słuchacze mieli okazję być świadkami występów, które zapoczątkowała muzyczna niespodzianka „The best of disco” w wykonaniu Kwartetu Archetti. Kolejnymi utworami były Carlosa Gardela Por una cabeza - Kwartet, The Entertainer Scotta Joplina - Kwintet oraz muzycznego popisu sekstetu Archetti, który przedstawił własną odsłonę klasyków Hit the road Jack – Raya Charlesa oraz słynny temat muzyczny z musicalu „Skrzypek na dachu” If I were rich man – Jerry’ego Bocka.

W 2020 roku Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna obchodzi okrągłą 10 rocznicę swojego istnienia. Przez ten czas Archetti dało wiele znakomitych występów na polskich i zagranicznych scenach, a także sięgnęło po prestiżowe wyróżnienia oraz nagrody. Wszyscy niezmiernie cieszymy się z dotychczasowych dokonań. Przy tej okazji warto pochwalić się najnowszym z nich, jakim jest otrzymanie grantu, w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura w Sieci. Dzięki niemu możliwa będzie realizacja projektu KwarantGranie z Archetti, którego efekty niebawem będą mogli zobaczyć i usłyszeć wszyscy sympatycy orkiestry.

Działalność Archetti nie skupia się jednak tylko wokół niej — równie prężnie działającą częścią tej instytucji artystycznej jest Centrum Kultury. To ono oferuje przedstawicielom wszystkich pokoleń możliwość uczestnictwa w zajęciach z wielu różnych dziedzin. Wachlarz jest naprawdę szeroki — instruktorzy prowadzą rozmaite warsztaty teatralne, taneczne, plastyczne, muzyczne i ruchowe.

Jeśli chodzi o wydarzenia, to w tym sezonie - podobnie jak w poprzednim — szczególną sympatią wśród najmłodszych cieszyły się przedstawienia grupy O! Teatr. Jednym ze spektakli, który dzieci miały okazję zobaczyć, była Bajka o królewnie Marysi i lodowej górze.

Nie brakowało również większych imprez - takich, które były wyczekiwane przez cały rok i zdążyły zyskać szeroką rozpoznawalność. Jedną z nich bez wątpienia był  Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek dla Solistów, którego już druga edycja odbyła się w tym mijającym sezonie artystycznym.

Nawet aktualnie, w czasie kiedy niezbędne jest utrzymywanie społecznego dystansu, wszyscy zainteresowani mogą rozwijać drzemiące w nich twórcze pasje. W wirtualnych zajęciach odbywających się pod hasłem #UdomowionaKultura można bez przeszkód uczestniczyć, odwiedzając profil centrum na Facebooku. To fantastyczny sposób na spędzanie wolnego czasu, szczególnie teraz gdy jest go odrobinę więcej.

Jak widać, w Archetti naprawdę wiele się działo, a Orkiestra i Centrum Kultury nie zwolniły nawet na chwilę, nieustannie upowszechniając sztukę i dokładając wszelkich starań, by była ona szeroko dostępna. Dziękujemy za udział w organizowanych przez nas wydarzeniach, zachęcamy do obserwowania naszych dalszych poczynań i życzymy sobie, by kolejny sezon, na który z niecierpliwością czekamy, był równie udany!

dogóry