Strona główna/Archetti/Aktualności/Czas pełen sukcesów
08/12 2019
#Archetti #ATElier

Czas pełen sukcesów

Najważniejsze momenty 2019 roku artystycznej instytucji kultury Archetti Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna

Jak co roku z zaskoczenia przychodzi grudzień, zima, koniec roku i czas podsumowań. Chociaż dla nas to oczywiście sam środek artystycznego sezonu, my także chcielibyśmy zweryfikować to, co zdarzyło się w życiu orkiestry w roku 2019, a było tego sporo! Rozpoczęliśmy ten rok koncertem pod dyrekcją Szymona Bywalca, prezentując zarówno współczesne oblicze orkiestry smyczkowej, jak i klasyczne piękno wyjątkowego instrumentu, jakim jest harfa. Wiosna przyniosła nam rozkwit talentów podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Młodego Skrzypka Archetti. Druga edycja konkursu ukazała kolejne wspaniałe wykonania będące połączeniem doskonałej techniki i wrażliwości, a to wszystko dzięki niesamowitej młodzieży, która zjechała do nas z całej Polski! Znamienite jury, w skład którego weszli profesorowie polskich uczelni muzycznych Łukasz Błaszczyk, Agata Szymczewska oraz Robert Kabara miało niełatwe zadanie oceniając wybitne interpretacje młodych artystów.

Maj to koncert prezentujący niecodzienny duet solistów. Adam Krzeszowiec i Marek Romanowski wykonując - dosłownie! - karkołomne ewolucje na wiolonczeli i kontrabasie, wprawili wszystkich w zachwyt swoim brawurowym wykonaniem między innymi „Fantazji koncertującej na tematy z opery Purytanie” G. Bottesiniego. Mimo, że nieoficjalne pożegnanie sezonu nastąpiło w czerwcu, nie daliśmy o sobie zapomnieć również w wakacje. Możemy mówić już o małej tradycji - kolejny raz jak zwykle gościnna Geosfera była sceną dla „Popołudnia z Archetti”, a następnie dla niezwykle ciepło przyjętego przez Państwa koncertu „ABBA Symfonicznie”, podczas którego wykonaliśmy największe przeboje szwedzkiego kwartetu wraz z eM Band Orkiestrą Rozrywkową Miasta Jaworzna.

Sezon artystyczny 2019/2020 jak dotąd upływa nam pod znakiem podróży po śląskich scenach. Mieliśmy przyjemność wziąć udział w koncercie finałowym XXIX Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych, którego organizatorem jest Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki SILESIA. Następnym festiwalem, do którego dołożyliśmy swoją muzyczną cegiełkę, był udział orkiestry w  kolejnej odsłonie Śląskiej Trybuny Kompozytorów.

Zarówno poprzedni sezon jak i ten obecny, jest pełen niesamowitej polskiej muzyki, którą wykonywać możemy dzięki współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym w ramach programu Tutti.pl.

Nie ustajemy również w promowaniu muzyki w naszym mieście. Wprowadziliśmy program Senior w Kulturze, jak również karnety dla melomanów. Cieszy nas również niesłabnąca popularność programu Młodzi w Kulturze, który gromadzi młodzież wokół muzyki klasycznej i pokazuje jej inne oblicze. Przy tej okazji chcielibyśmy serdecznie podziękować za owocną współpracę wszystkim uczestnikom programu, a szczególnie dyrekcji, pedagogom i młodzieży II Liceum Ogólnokształcącego im. Czesława Miłosza w Jaworznie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I st. Im. Grażyny Bacewicz w Jaworznie – najaktywniejszym uczestnikom programu.

Zapraszamy do śledzenia aktualności z życia Orkiestry na stronie www.archetti.pl oraz w mediach lokalnych i portalach społecznościowych.

Bezapelacyjnie był to wspaniały rok dla naszych muzyków! Trzeba jednak pamiętać, że Archetti to nie tylko orkiestra, ale również prężnie działające Centrum Kultury, które aktywnie popularyzuje sztukę i twórcze aktywności. Oto jak mijający rok zapisał się w pamięci instruktorów, którzy każdego dnia z zaangażowaniem organizują pracę tej instytucji.

W Centrum Kultury Archetti ostatnie dwanaście miesięcy było wypełnione godnymi uwagi inicjatywami, zapadającymi w pamięć momentami i pełnymi emocji wydarzeniami. Z atrakcji organizowanych przez instruktorów tłumnie korzystali przedstawiciele wszystkich grup wiekowych — dzieci, dorośli i seniorzy. Nim znów zmieni się kartka w kalendarzu, raz jeszcze przypomnimy i podsumujemy wszystkie te fantastyczne chwile, jakie przyniósł nam ten rok.

Styczeń w Archetti upłynął jeszcze pod znakiem świątecznej atmosfery, a wszystko to za sprawą I Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek dla Solistów, organizowanego pod hasłem “Hej kolęda, kolęda”. Mimo że Organizator podniósł poprzeczkę zasad uczestnictwa w imprezie, cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Swoje wokalne umiejętności na scenie zaprezentowało ponad 50 młodych wokalistów ze Śląska, Zagłębia i Małopolski. Repertuar był zróżnicowany — można było usłyszeć zarówno dobrze wszystkim znane kolędy, jak i nie mniej znane piosenki świąteczne. Uczestnicy byli oceniani przez profesjonalne jury. Wszyscy wyróżnieni otrzymali nagrody rzeczowe, a zdobywca pierwszego miejsca w najstarszej kategorii wiekowej dostał szansę występu z Orkiestrą Archetti.

Pozostałe zimowe miesiące również były gorące i pełne emocji dzięki corocznej akcji Zima w Mieście. Zajęcia adresowane do dzieci i młodzieży, organizowane w Centrum Kultury Archetti, były różnorodne. Sztuka, sportowa rywalizacja, warsztaty twórcze, zajęcia taneczne i częste wyjazdy na wycieczki — nikt nie mógł się nudzić!

Edukacja muzyczna jest jednym z głównych filarów działalności Centrum Kultury Archetti. Realizując maksymę “Muzyki nie tylko warto słuchać, ale warto ją też poznawać” w 2019 roku zapoczątkowaliśmy cykl wyjazdowych audycji, w których udział brali muzycy Orkiestry. W interaktywnych audycjach miały okazję uczestniczyć dzieci uczęszczające do przedszkoli i szkół podstawowych. Podczas tych spotkań najmłodsi mieli szansę nie tylko posłuchać najsłynniejszych dzieł muzyki klasycznej i zapoznać się z ciekawostkami na ich temat, ale mogli także dotknąć prawdziwych instrumentów oraz zadać pytania dotyczące pracy zawodowego muzyka.

Zespół Jawor już od dawna święci triumfy i nie inaczej było w tym roku. Muzycy tej formacji w 2019 roku z pasją poświęcali się propagowaniu muzyki folkowej w nowoczesnym wydaniu. Grupa dała wiele znakomitych koncertów, które spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem  publiczności. Szczególnie ważnym wydarzeniem dla Zespołu był występ na krakowskim Małym Rynku.

W marcu najmłodsi mogli radośnie i kolorowo przywitać wiosnę, uczestnicząc w VIII Artystycznym Festiwalu Przedszkolnym “Muzyką Malowane”. Wydarzenie to było współorganizowane wraz z  Przedszkolem Miejskim nr 19. Festiwal był dla dzieci wspaniałą okazją do odkrywania i rozwijania artystycznych pasji. Inicjatywa - ku radości organizatorów — rozrosła się do olbrzymich rozmiarów. W festiwalowych zmaganiach wzięło udział ponad 500 dzieci z publicznych i niepublicznych placówek przedszkolnych z Jaworzna, Mysłowic, Sosnowca i Chrzanowa.

Mieszkańcy dzielnicy Jeleń i wszyscy sympatycy Centrum Kultury Archetti mieli możliwość przywitać lato, podczas pikniku organizowanego w ramach akcji “Jaworzno Wspiera Rodziny”. Sportowe zmagania międzypokoleniowe, występy artystyczne i kreatywne aktywności to tylko niektóre z atrakcji, z jakich można było skorzystać podczas pikniku. Wakacje także były pełne wrażeń. Akcja Lato w Mieście udowodniła, że nawet nigdzie nie wyjeżdżając, można dobrze się bawić i miło spędzić czas. Dzięki Centrum Kultury Archetti lipiec i sierpień wypełnione były różnymi aktywnościami. Dzieci i młodzież miały szansę spędzać czas na tym, co lubią najbardziej, uczestnicząc w zajęciach plastycznych, muzycznych, twórczych, teatralnych, a także w warsztatach klubu ekologicznego. Bardzo dużą popularnością cieszyły się także lekcje wędkowania, organizowane w ramach Szkółki Wędkarskiej na Grajdołku wraz z PZW Koło nr 94 w Jeleniu.

W grupach zajęciowych prowadzonych przez instruktorów wyróżnia się wiele artystycznych indywidualności. Między innymi to dzięki nim możliwe było wystawienie musicalu “Słońce wzejdzie jutro”, w reżyserii Katarzyny Kałas i Dominiki Jasińskiej. Obsada złożona była z 40 artystów, będących przedstawicielami różnych pokoleń. Śpiew, taniec, gra aktorska, — wszystkie  te elementy idealnie się ze sobą komponowały,  czego potwierdzeniem były gromkie brawa publiczności.

Przez okrągły rok dzieci z jaworznickich przedszkoli i szkół miały okazję regularnie uczestniczyć w przedstawieniach teatralnych Grupy O! Teatr. Najmłodsi mogli obejrzeć spektakle takie jak np. “Bajka o Królewnie Marysi i Lodowej Górze”, “Jak Pasterz Józef Egipt Uratował”, czy “Król Maciuś Pierwszy”.

Szeroka oferta zajęć artystycznych umożliwiła ich uczestnikom ukierunkowany rozwój. Teatr, taniec, sztuki plastyczne, rytmika, nauka gry na instrumentach — między innymi z warsztatów o takiej tematyce korzystali regularni bywalcy CK Archetti.

Z uśmiechem i prawdziwym wzruszeniem podsumowujemy te ostatnie miesiące. Z nadzieją patrzymy jednak także w przyszłość i już planujemy nowe wydarzenia, których realizacją zajmie się Instytucja.

dogóry