Strona główna/Archetti/Aktualności/Koncert Archetti - 2 października
28/09 2020
#Archetti

Koncert Archetti - 2 października

2.10.2020 | godz. 18:00 | Sala Koncertowa przy ul. Wiosny Ludów 1 w Jaworznie „Archetti” Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna Dyrygent - Maciej Tomasiewicz

2 października o godz. 18:00 w Sali Koncertowej instytucji, „Archetti” Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna pod batutą Macieja Tomasiewicza rozpocznie nowy sezon artystyczny 2020/2021 koncertem inauguracyjnym, podczas którego zabrzmią kompozycje Samuela Barbera, Przemysława Schellera oraz Beli Bartoka. Radość z rozpoczęcia nowego sezonu jest podwójna, ponieważ po długiej  przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa Orkiestra powraca do występów przed publicznością.

Koncert otworzy Adagio Samuela Barbera, jedno z najbardziej znanych i cenionych dzieł kompozytora, okrzyknięte najsmutniejszym utworem muzyki klasycznej w rankingu słuchaczy radia BBC. Emocjonalna i głęboko poruszająca kompozycja zapada w pamięci każdego słuchacza. Adagio to opracowanie drugiej, wolnej części Kwartetu smyczkowego h-moll op. 11 na orkiestrę smyczkową. Prawykonanie utworu miało miejsce pod koniec 1938 roku w Nowym Jorku pod batutą Arturo Toscaniniego i zostało dobrze przyjęte przez krytykę i publiczność. Po premierze Toscanini wyruszył w trasę po Ameryce Południowej i Europie, rozsławiając utwór Barbera na cały świat.

Kolejną pozycją w programie będzie Dziewczynka z zapałkami Przemysława Schellera, współczesnego kompozytora, laureata szeregu konkursów kompozytorskich w kraju i za granicą. Kompozycja napisana na orkiestrę smyczkową powstała w 2019 roku, a jej prawykonanie odbyło się podczas Festiwalu Prawykonań w NOSPR w tym samym roku. W 2020 roku Dziewczynka z zapałkami otrzymała pierwszą nagrodę na 9. Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim New Note 2020 w Samoborze (Chorwacja), wygrywając z trzydziestoma innymi kompozycjami nadesłanymi z całego świata. „Utwór jest dedykowany pamięci mojej Mamy” pisze Przemysław Scheller.

Na finał koncertu zabrzmi Divertimento Beli Bartoka. Divertimento – forma popularna w okresie klasycyzmu, rozwijana przez takich kompozytorów jak Mozart czy Haydn – to utwór zachowujący cechy suity i symfonii, o lekkim charakterze (tłum. z wł. rozrywka, zabawa). W kompozycji Bartoka motywy ludowe splatają się z archaizującymi nawiązaniami do barokowego concerto grosso. Kompozytor często przeciwstawia partie instrumentów solowych orkiestrze, wykorzystuje technikę fugato, a także prezentuje pełen wachlarz możliwości tonalnych i rytmicznych. Divertimento Beli Bartoka uznawane jest za bezsprzeczne arcydzieło tego gatunku.

Zarówno podczas koncertu inauguracyjnego, jak i w nowym sezonie artystycznym orkiestry „Archetti” nie zabraknie największych dzieł muzyki kameralnej, muzyki polskiej oraz twórczości współczesnych kompozytorów. Ponadto „Archetti” wraz z działalnością koncertową kontynuuje projekt Młodzi w Kulturze kierowany do dzieci i młodzieży. Projekt ma na celu angażowanie młodych słuchaczy do aktywnego udziału w życiu kulturalnym, a jego partnerami są: Państwowa Szkoła Muzyczna im. Grażyny Bacewicz w Jaworznie, II Liceum Ogólnokształcące im. Czesława Miłosza w Jaworznie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie, a od tego roku również Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Janiny Garści w Chrzanowie. Bardzo cieszymy się z powiększającego się grona partnerów oraz rosnącego zainteresowania projektem poza granicami Jaworzna.

Bilety na Koncert inauguracyjny można nabyć w siedzibie orkiestry (ul. Wiosny Ludów 1, Jaworzno) oraz przez stronę internetową www.archetti.pl/kup-bilet

Wszystkie wydarzenia w Instytucji są organizowane zgodnie z aktualnymi wytycznymi i zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego.

Regulamin reżimu sanitarnego – pobierz plik Oświadczenie uczestnika wydarzenia – pobierz plik    
dogóry