Strona główna/Archetti/Aktualności/Koncert Archetti 19 maja
09/05 2019
#Archetti

Koncert Archetti 19 maja

Znów przyszedł maj, a z majem bzy, ale na lepsze dni nikt nie musi specjalnie czekać, bo przecież cały czas nam się przytrafiają! Dopiero co opadły emocje po II Ogólnopolskim Konkursie Młodego Skrzypka, a już trwają przygotowania do majowego koncertu Archetti. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy nagrodzonym.

Swoistą tradycją stało się już to, że w majowych koncertach główną rolę grają soliści. Graliśmy już koncerty, gdzie główną rolę grała harfa, mieliście Państwo okazję usłyszeć klawesyn solo, ale takiego koncertu jeszcze w Jaworznie nie było. Tym razem gwoździem programu będą kompozycje, gdzie partie solową przypisano kontrabasowi oraz wiolonczeli. Zagrają dla nas dwaj wirtuozi, którzy mimo młodego wieku są już znani i cenieni na scenach Polski i Europy.

Wiolonczelista Adam Krzeszowiec to absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Hochschule fur Musik und Tanz w Kolonii oraz Chapelle Musicale Reine Elizabeth w Brukseli. Jest laureatem międzynarodowych konkursów wiolonczelowych w Londynie, Paryżu, Hradec, Warszawie, Katowicach, Dąbrowie Górniczej oraz półfinalistą konkursów im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie oraz konkursu im. Mścisława Rostropowicza w Paryżu. Był stypendystą Ministra Kultury, Prezydenta Miasta Katowice, Marszałka Województwa Śląskiego, fundacji YAMAHA oraz laureatem programu stypendialnego "Młoda Polska" Narodowego Centrum Kultury. Na swoim koncie ma również nominacje do „Fryderyków”, nagród Polskiego Przemysłu Fonograficznego. Adam na co dzień występuje jako solista i kameralista, ponadto jest koncertmistrzem grupy wiolonczel Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a także dzieli się swoją wiedzą i szlifuje młode talenty prowadząc klasy mistrzowskie podczas kursów instrumentalnych, a także pracując jako wykładowca w Katedrze Instrumentów Smyczkowych na Akademii Muzycznej w Katowicach.

Marek Romanowski studiował na uczelniach muzycznych w Krakowie, Katowicach, Bernie. Jest laureatem szeregu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach m.in. III Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym Fundacji Bradetich w Denton, Teksas, Stany Zjednoczone, III Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Instrumentalnym w Markneukichen, III Miejsce na V Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym im. Sergiusza Kusewickiego w Sankt-Petersburgu, III Miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym im. Edouarda Nanny’ego w Capbreton, Francja oraz nagród na konkursach w Andernach, Amsterdamie, Brnie, Katowicach, Kopenhadze, Lwowie, Łodzi, Mielcu, Warszawie i Wrocławiu. Brał udział w warsztatach muzycznych w Łańcucie, Głuchołazach, Wrocławiu, Bałoszycach, Brnie (Czechy) i Sion (Szwajcaria), na wiele z nich powracając teraz jako wykładowca. Marek miał okazję wystąpić między innymi na Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych, Student Art Festival, Festiwalu Muzyki Kameralnej „Kontrasty”, Letnie Koncerty na Grochowskiej i Letnie Wieczory Muzyczne "Dziekanka" organizowane przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina oraz Światowy Festiwal Kontrabasu we Wrocławiu. Koncertuje zarówno jako solista, kameralista i muzyk orkiestrowy, jest kontrabasistą w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, ma na swoim koncie współpracę z takimi orkiestrami jak Royal Concertgebouw Orchestra, Berner Symphonieorchester, Mannheimer Philharmoniker, Sinfonią Varsofią, Sinfoniettą Cracovią, AUKSO Orkiestrą Kameralną miasta Tychy czy Orkiestrą Muzyki Nowej.

Nasi goście zaprezentują się zarówno solo jak i w duecie. Program koncertu jak zwykle będzie bardzo różnorodny! Usłyszą Państwo „I Koncert wiolonczelowy” Camille’a Saint Saensa, „Grande Allegro di Concerto „Alla Mendelssohn” oraz „Fantazję koncertującą na tematy z opery Purytanie” Giovanniego Bottesini oraz „Podróż w czasie” Stefana Kisielewskiego (tak, tego Kisiela!).

Koncert Archetti 19 maja 2019 o godzinie 17.00 Sala Koncertowa Archetti przy ul. Wiosny Ludów 1 w Jaworznie – Jeleniu

Soliści: Adam Krzeszowiec – wiolonczela Marek Romanowski – kontrabas Orkiestra Kameralna Archetti wystąpi pod batutą Macieja Tomasiewicza Bilety w cenie 25zł do nabycia w siedzibie Orkiestry oraz poprzez Internet na stronie www.archetti.pl

dogóry