Strona główna/Archetti/Nagrania z koncertów/Archetti – koncert 7 listopada 2020
15/11 2020
#Archetti - nagrania #ATElier

Archetti – koncert 7 listopada 2020

W listopadzie 2020 Archetti powróciło do przerwanych nastaniem pandemii prób do koncertu zaplanowanego na marzec. Muzycy wystąpili pod batutą prof. Łukasza Błaszczyka, wybitnego skrzypka, solisty, kameralisty i pedagoga, obecnie profesora Akademii Muzycznej w Łodzi. W programie listopadowego koncertu znalazły się cztery wyjątkowe kompozycje przeznaczone na orkiestrę kameralną.

Program:

  • Wolfgang Amadeusz Mozart – Divertimento D-dur, KV 136/125a (fragm.)
  • Dag Wirén – Serenada, Op. 11 (fragm.)
  • Edward Elgar – Serenada, Op. 20 (fragm.)
  • Wojciech Lemański – Fab Four (fragm.)

Dyrygent - Łukasz Błaszczyk

Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował Divertimento D-dur wraz z dwoma innymi podobnymi utworami na początku 1772 roku, tuż przed swoimi szesnastymi urodzinami. Divertimenta przejęły pewne cechy suity i symfonii, były gatunkiem służącym ówczesnej rozrywce. Mozart napisał ponad dwadzieścia divertiment i serenad niezwykle popularnych i podziwianych już za życia kompozytora. Temat otwierający Divertimento KV 136 znakomicie ukazuje lekkość i świeżość młodzieńczego stylu Mozarta. Mimo kontrastu wyrazowego między częściami kompozytor spaja je w cykl za pomocą wyraźnych podobieństw melodycznych. Divertimento rozpoczyna trzyfazowa forma allegra sonatowego z środkową, krótką jeszcze fazą przetworzeniową i powrotem tematów otwierających. Część druga jest wolna i kantylenowa, a dwutematyczny finał ma formę łukową z użyciem techniki imitacyjnej w fazie środkowej.

Serenada na smyczki autorstwa Daga Wiréna – szwedzkiego kompozytora, żyjącego w latach 1905-1986 – ma formę czteroczęściową. Preludium rozpoczyna się jasno, wesoło i wyraziście. Pokazuje talent kompozytora do pisania na orkiestrę smyczkową i łatwo zapomnieć, że to nie jest pełna orkiestra symfoniczna. Kolory, szczegóły i głębia stworzone przez orkiestrację są żywe i czyste. W Andante espressivo słyszymy dostojny temat pizzicato przebiegający przez całą część z pojawiającą się odchodzącą melodią smyczkową. Scherzo zgodnie ze swoim znaczeniem jest lekkie i żartobliwe z kontrastującym, nieco lżejszym trio. Ostatnia część, Marcia, to wesoły, wręcz triumfalny marsz. Serenada Daga Wiréna jest kompozycją niezwykle lekką i urokliwą, wykorzystującą pełen potencjał brzmienia kameralnej orkiestry smyczkowej.

Edward Elgar był kompozytorem i skrzypkiem o sporych umiejętnościach – koncert i sonata, którą napisał na ten instrument, to jedne z jego najbardziej charakterystycznych i osobistych dzieł. Dwa utwory na orkiestrę smyczkową napisane przez Elgara – Introdukcja i Allegro na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową oraz Serenada na smyczki do dziś są niezwykle popularne i często wykonywane. W repertuarze koncertu Orkiestry „Archetti” znajdzie drugi z nich. Serenada jest najwcześniejszym dziełem kompozytora, które stało się dobrze znane. Kompozycja charakteryzuje się wyjątkowym wdziękiem i elegancją, niepozbawioną jednak intensywności romantycznych uczuć. Część początkowa ma ten sam śpiewny rytm, jaką usłyszeć można w Serenadzie Hugo Wolfa, ale także własną, łagodniejszą, bardziej mroczną atmosferę. Melodyjne kształty wolnej części środkowej są na krótko zintensyfikowane do punktu kulminacyjnego, przed powrotem do potrójnego przypomnienia frazy otwierającej. Część końcowa utworu powraca do charakteru pierwszej części, z dyskretnym ujęciem jej śpiewnego rytmu. Elgar wyróżnił Serenadę jako swoje ulubione dzieło oraz umieścił ją na jednej z ostatnich wydanych płyt gramofonowych, na rok przed śmiercią.

Wojciech Lemański jest współczesnym twórcą, kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej. Studiował w Akademii Muzycznej w Łodzi, w klasie kompozycji prof. Jerzego Bauera. W swoim kompozytorskim dorobku ma muzykę do 7 filmów fabularnych, muzykę do 2 seriali fabularnych, a także do filmów dokumentalnych, animacji, seriali animowanych, spektakli Teatru Telewizji i wielu przedstawień teatralnych w łódzkich teatrach: Studyjnym i Nowym. Filmy z jego muzyką, m.in.: Torowisko, Edi, Ichthys, Snępowina, Mój rower, odniosły wiele sukcesów na liczących się w świecie festiwalach. W 2003 roku za ścieżkę dźwiękową do filmu Edi otrzymał nominację do Polskich Nagród Filmowych „Polskie Orły”. W 2011 roku na festiwalu „ReAnimania” w Erewaniu (Armenia) film Snępowina otrzymał nagrodę za najlepszą muzykę. Utwór „Fab Four” powstał w styczniu 2015 roku. Został napisany na specjalne zamówienie orkiestry „Primuz”. Prawykonanie miało miejsce w Oslo 23 lutego 2015 roku.

Zapraszamy do wysłuchania!

dogóry