Strona główna/Archetti/Nagrania z koncertów/W.A.Mozart – Divertimento B-dur, KV 137 - Archetti
02/05 2021
#Archetti - nagrania

W.A.Mozart – Divertimento B-dur, KV 137 - Archetti

Drodzy Melomani, szanowna Publiczności Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna Archetti!

Nagranie naszego majowego koncertu publikujemy w trzech odsłonach. W pierwszej z nich prezentujemy Państwu Divertimento B-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Divertimento (z włoskiego „zabawa”) to XVIII-wieczny gatunek muzyczny o lekkim i rozrywkowym charakterze. Składa się zwykle z kilku części o różnych formach. Alfred Einstein, niemiecki muzykolog zajmujący się szczególnie twórczością Mozarta, określił jego trzy Divertimenta z 1772 r. „za „szkice symfoniczne”. (…) Divertimento B-dur KV 137 sprawia wrażenie symfonii na smyczki, pozbawionej części pierwszej, z przestawionymi dla efektu ogniwami.

∙ Część pierwsza (Andante) rozpoczyna się jakby „od środka”, w manierze recitativo e arioso, ma też typową dla niej dwuczęściową formę. Mimo to jej charakter jest czysto instrumentalny.

∙ Część druga (Allegro di molto) mogłaby świadczyć o tym, że 16-letni Mozart znał najnowsze utwory Haydna. Ta efektowna kompozycja jest niemal równie esencjonalna jak finały symfonii mistrza z Eisenstadt. Podobny jest plan główny i typ narracji, jednak zwroty melodyczne, ornamentyka i brzmienie są zupełnie Mozartowskie.

∙ Część trzecia (Allegro assai) ma wszelkie cechy menueta, lecz zamiast tria dwukrotnie pojawia się zainicjowany kanonem epizod, w którym melodia nagle się załamuje i podąża w tonacji g-moll pośród zacierających miarę synkop. Każdy zaś powrót głównej myśli zakończony jest ländlerową frazą, która za trzecim razem roztapia się w ciszy, kończąc utwór w punkcie równie zagadkowym jak ten, w którym się ono zaczęło.”

– Wiesława Berny-Negrey, fragm. opisu Divertimenta B-dur KV 137

Program:

  • 0:00 W.A. Mozart – Divertimento B-dur, KV 137 (125b)
  • 0:44 W.A. Mozart – Divertimento B-dur, KV 137 (125b), cz. I Andante
  • 6:28 W.A. Mozart – Divertimento B-dur, KV 137 (125b), cz. II Allegro di molto
  • 9:14 W.A. Mozart – Divertimento B-dur, KV 137 (125b), cz. III Allegro assai

Dyrygent – Mieczysław Unger

Zapraszamy do wysłuchania!

dogóry