Strona główna/ATElier Kultury/Chwalimy się!/ATElier Kultury tym razem w jazzowym klimacie i przez (..)
19/10 2023
#Chwalimy się!

ATElier Kultury tym razem w jazzowym klimacie i przez obiektyw camery obscury

W listopadzie czas płynie inaczej, dystansujemy się i pokorniejemy, a dominująca, typowo jesienna aura sprzyja refleksji i nostalgii. By ten czas był dla nas łagodny trzeba odpowiedniego remedium. A takim jest na pewno muzyka. Już 2 listopada o godzinie 19.00 w Klubie Relaks (ul. Szczakowska 35b) zanurzymy się w błogich, jazzowych brzmieniach 11. Zaduszek Jazzowych z Orkiestrą eM Band. Tym razem repertuar obejmie najlepsze utwory, okrzykniętego nowym Frankiem Sinatrą, kanadyjskiego muzyka Michael’a Bublé, a zaśpiewa je Kamil Franczak. Sam Bublé w wywiadzie dla radia rmf.fm powiedział: Świat potrzebuje miłości. Za dużo w nim zwłaszcza w dobie Internetu, podziałów i depresji. Ja kocham te swoje koncerty, one tworzą pozytywną społeczność – choćby tylko przez dwie godziny. Bublé jest autorem szalenie emocjonalnych, pełnych uniwersalnych treści utworów z pogranicza popu, jazzu i swingu. Dla szerokiej publiczności zasłynął, z coverowania przebojów, które chciał ocalić od zapomnienia. Dlatego w tym roku eM Band postawił na klimatyczne utwory muzyka umiejętnie odczarowującego niesprzyjającą aurę, o brzmieniach mających moc „ładowania baterii” najlepszą, muzyczną energią.

Kamil Franczak, który wystąpi z eM Band’em na scenie Klubu Relaks to wokalista, prezenter, autor tekstów, aktor estradowy, gościnnie związany z chorzowskim Teatrem Rozrywki, od jakiegoś czasu realizujący nowy rozdział w swojej twórczości jako Franky. Kamil jest finalistą trzeciej edycji Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego oraz uczestnikiem programów „Idol”, „Tak to leciało” czy „The Voice of Poland”. Miał także długi romans z rockiem w zespole „Zero Procent”, z którym zagrał kilkaset koncertów w całej Polsce.

Na przełomie października i listopada Śląskiem zawładnie najstarsza technika fotograficzna – metoda otworkowa – w ramach X Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej. W ponad 40 galeriach, ponad 100 autorów zaprezentuje zdjęcia wykonywane bez obiektywu, za pomocą narzędzia znanego jako camera obscura, utrwalającego obraz dzięki rejestracji światła na papierze światłoczułym. 26 października o godz. 18.00 w Galerii Kameralnej (ul. A. Mickiewicza 2) odbędzie się Otwarcie wystawy OFFO, którą będzie można zobaczyć, aż do 24 listopada 2024 r. Wystawa jest preopening’iem festiwalu i składa się z fotografii autorów pochodzących z całego świata – Pawła Janczaruka (Polska), Kümei Kirschmann (Argentyna) i Justin’a Quinnell’a (Wielka Brytania).

Paweł Janczaruk jest uznanym fotografem, autorytetem w zakresie dawnych technik fotograficznych oraz pomysłodawcą OFFO. Autor 52 wystaw indywidualnych. Uczestnik 577 wystaw zbiorowych, które zakończyły się otrzymaniem 75 nagród. Odznaczony: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Honorową Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Srebrnym Medalem „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”, Brązową Odznaką PFSF i Złotą Odznaką LTK. Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie wchodzące w cykl Alfabet baletnicy. Księga 8.

Kümei Kirschmann to argentyńska fotograf, miłośniczka fotografii analogowej, co poskutkowało zwróceniem się w jej twórczości ku tradycyjnym metodom solarografii, metody otworkowej i cyjanotypii. W swoich pracach odcina się wyraźnie od kultu nowoczesności i cyfryzacji, a całą uwagę skupia na cierpliwym eksperymencie ze światłem, trwającym nawet całymi miesiącami. Na wystawie zaprezentowany zostanie cykl fotografii Steams of destruction/Strumienie destrukcji.

Justin Quinnell to nie tylko ekspert w dziedzinie fotografii otworkowej, ale także wykładowca uniwersytecki. Propaguje metodę, która od 30 lat stała się jego największą pasją na całym świecie,
m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Australii. Zasłynął cyklem fotografii, Mounthpiece. „A day in the life of my mouth”/Ustnik. „Dzień z życia moich ust.”

Przypominamy, że nadal przed nami fantastyczne teatralne widowiska: na deskach sceny ATElier Kultury monodram Matka Polska Terrorystka w reżyserii Marcina Hycnara (20 października, godz. 18.00) oraz na deskach sceny MDK Katowice-Zawodzie farsa Damy i Huzary w reżyserii Kamila Bzukały (22 października, godz. 18.00)

Matka Polska Terrorystka to ponadczasowa opowieść o absurdach rzeczywistości opisanych w słowach kobiety – matki. Damy i Huzary to radosna komedia sytuacyjna na temat relacji męsko-damskich, obnażająca przywary jednej i drugiej płci. Dwa bieguny i dwa wspaniałe teatralne dzieła, które trzeba zobaczyć.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z aktualną, szeroką bazą zajęć prowadzonych w ATElier Kultury na stornie internetowej, w mediach społecznościowych oraz bezpośrednio w siedzibach instytucji – ul. A. Mickiewicza 2, Klub Relaks ul. Szczakowska 35b i ul. Wiosny Ludów 1.

Plakat spektaklu Matka Polka Terrorystka

dogóry