Strona główna/ATElier Kultury/Chwalimy się!/Charyzmatycznie i mocno, czyli ofensywa rocka i Matka Polka (..)
11/10 2023
#Chwalimy się!

Charyzmatycznie i mocno, czyli ofensywa rocka i Matka Polka Terrorystka w ATElier Kultury!

„(…) zawsze będziemy kombinować, coś zmieniać, czegoś poszukiwać, zaskakiwać naszych słuchaczy” – fragment wywiadu udzielonego przez jaworznicki zespół Animations portalowi Interia, jest idealnym odzwierciedleniem tego, co czeka nas podczas zbliżającej się 8 edycji  ProRock Festiwal, który już 14 października o godz. 17.00 zagości na scenie Klubu Relaks (ul. Szczakowska 35b). Intrygujące aranżacje, ekstremalnie mocne brzmienia, charyzmatyczni frontmani, muzyka z pogranicza wielu stylów muzycznych, odważnie eksplorowana i połączona w często zaskakującą całość, to tylko kilka przykładów sprawiających, że ProRock Festiwal to nie lada gratka dla fanów ciężkiego grania. Największym atutem jest oczywiście lineup festiwalu. A znajdziemy w nim takie rarytasy, jak TainT, Insekt, Animations czy wreszcie Frontside!

TainT to zespół wywodzący się z Pszczyny, tegoroczny laureat Letniego Festiwalu Rocka, organizowanego przez ATElier Kultury. W swoich utworach band chętnie pokazuje do czego doprowadza młodzieńczy bunt, a efekty słyszymy w ich pełnej wybuchowej energii muzyce, łączącej metal z elementami grunge i groove.

Insekt to stosunkowo młody skład, w swojej prezentacji na facebooku piszą: „mocne brzmienia, polskie teksty, sceniczna energia”. Ich singiel Sajgon promujący Różowy Album hula od marca br. w serwisach streamingowych, a sami muzycy traktują go, jako manifestację sprzeciwu wobec kultury nienawiści i manipulacji, posługującej się językiem popularnego obecnie „hejtu”.

Animations powstał w 2006 roku w Jaworznie. Zespół ma na swoim koncie 4 krążki studyjne, pełne charakterystycznych dla metalu i metalu progresywnego brzmień. Na każdej płycie muzycy starali się eksplorować nowe, muzyczne pola, stąd odnajdziemy
w ich utworach również sporo thrashowego huraganu czy dynamicznego rocka w oprawie przyśpieszających bicie serca aranżacji.

A jeśli mowa o huraganie to ostatnią, ale zasługującą na miano kultowej, gwiazdą zamykającą ProRock Festiwal będzie sosnowiecki kwintet Frontside, świętujący w tym roku 30-lecie scenicznej działalności. Zespół ten wywodzi się z barwnych czasów, gdzie dominowały jeszcze wyraźne subkultury, na peryferiach ścierały się kibicowskie ideały, kto lepszą drużyną jest, a w muzyce prym wiodły bandy. Nagrali 10 płyt studyjnych. Przetrwali dwukrotną zmianę wokalisty i mimo chwilowych kłopotów, zmienili polską scenę muzyki ciężkich brzmień. W 2005 roku zagrali na Stadionie Śląskim przed Iron Maiden i Nightwish,  odbyli dwie trasy koncertowe supportując Behemotha i Vadera. Nazywani są prekursorami gatunku metalcore. W 2003 roku otrzymali Nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego Fryderyk za album I odpuść nam nasze winy. Po latach istnienia i scenicznych doświadczeń członkowie zespołu zgodnie stwierdzają w wywiadzie dla portalu Onet: „(…) wydeptaliśmy sobie ścieżkę, do miejsca, w którym jesteśmy. To była właściwa droga”.

ProRock Festiwal już 14 października o godz. 17.00 w Klubie Relaks, a już tylko do
13 października bilety na wydarzenie można zakupić w promocyjnej cenie 60 zł w Klubie Relaks oraz na kupbilecik.pl

22 października (MDK Katowice-Zawodzie) wystawione zostaną Damy i Huzary spektakl w reż. Kamila Bzukały na podstawie utworu Aleksandra Fredry, którego premiera na scenie ATElier Kultury odbyła się 23 i 24 września br. To druga odsłona farsy poza Jaworznem, pierwsza miała miejsce 8 października na scenie mysłowickiego MOK. Damy i Huzary to idealna propozycja na jesienny wieczór, która rozgrzeje i pokrzepi, zarówno wyjątkową grą aktorską, komizmem sytuacyjnym, jak i nietuzinkową scenografią.

Skoro już poruszyliśmy kwestię „Dam” to pozwólcie, że przedstawię tę najważniejszą – Matkę Polkę i przy okazji zadam pytanie: czy Matka Polka może być Terrorystką? Odpowiedź znajdziemy już 20 października o godz. 18.00.

Bezradność, trud, bariery, zabawne i jednocześnie brutalnie prawdziwe absurdy, determinacja – to tylko kilka elementów z rzeczywistości młodej matki, głównej bohaterki monodramu w wykonaniu Anety Todorczuk Matka Polka Terrorystka. Spektakl w reż. Marcina Hycnara, aktora Teatru Narodowego w Warszawie, na podstawie scenariusza pisarki, psycholożki i dziennikarki Katarzyny Wasilewskiej, która przyznaje, że wszystko, co zawiera scenariusz to odzwierciedlenie jej własnych przeżyć. Czy to, co towarzyszy młodej mamie, a myślę, że bliskie każdej kobiecie doświadczającej codziennie uroków i cieni macierzyństwa, zmieni jej sposób traktowania otaczającej rzeczywistości, a nawet zamieni w tytułową terrorystkę pozbawioną skrupułów i okaleczoną bezdusznością systemu, w jakim funkcjonuje? Na te wszystkie nurtujące kwestie, znajdziemy wyjaśnienie już 20 października na scenie ATElier Kultury (ul. A. Mickiewicza 2)

Zapraszamy na jesienne emocje z ATElier Kultury w Jaworznie!
Anna Galas

Plakat spektaklu Matka Polka Terrorystka

dogóry