Strona główna/ATElier Kultury/Chwalimy się!/Od Wielkiej i Niepodległej po heavy folkowe brzmienia w (..)
16/11 2023
#Chwalimy się!

Od Wielkiej i Niepodległej po heavy folkowe brzmienia w ATElier Kultury

Jak ważna jest pamięć ludzka, w której na trwałe zapisujemy wszystko co istotne, można pisać wiele. Bez niej nie istniałaby historia. Pamięć o historii naszego kraju, o odzyskaniu po 120 latach niepodległości, tradycyjnie celebrowana jest w ATElier Kultury koncertem pn. „Wielka i Niepodległa”, na który serdecznie zapraszamy już 19 listopada o godz. 18.00 (ul. A. Mickiewicza 2). Wystąpi dla Państwa pod batutą Macieja Tomasiewicza Orkiestra Kameralna Archetti w towarzystwie solistki, laureatki licznych konkursów skrzypcowych Marii Nowickiej. Repertuar koncertu obejmuje romantyczne, nastrojowe kompozycje, w których żyje duch patriotycznych zrywów wolnościowych m.in. Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego czy Karola Szymanowskiego. Koncert jest współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu "Dyrygent-Rezydent" i finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bilety do nabycia w kasie ATElier Kultury przy ul. A. Mickiewicza 2 oraz na kupbilecik.pl.

Co modna Pani wiedzieć powinna, listopadowa propozycja teatralna ATElier Kultury, to monodram w wykonaniu Katarzyny Kołeczek. Aktorka wciela się w nim w kobietę, dążącą do ideału spod dyktatury reklam, oczekiwań społecznych i rzeczywistości wykreowanej przez media społecznościowe, w której brak miejsca na niedoskonałości. Starając się sprostać wymogom, tytułowa bohaterka wstaje w środku nocy, by dzień powitać wersją kobiecości wprost z okładki magazynu. Sztuka pełna jest zabawnych anegdot, ale również ważnych refleksji nad źródłami, z których czerpiemy kreując naszą prawdziwą tożsamość. Gdzie kończy się granica prawdy, a zaczyna scena, na której zamiast być sobą zakładamy maskę, dowiedzą się Państwo już 23 listopada o godz. 18.00 na scenie ATElier Kultury (ul. A. Mickiewicza 2). Bilety do nabycia w kasie ATElier Kultury oraz na kupbilecik.pl

Dla wielbicieli mocniejszego grania już 1 grudnia w Klubie Relax (ul. Szczakowska 35b) o godz. 18.00 wystąpi jaworznicki zespół Cronica, grający muzykę z gatunku heavy folk. Obecnie zespół realizuje trasę koncertową promującą ich najnowszą płytę Ukłony wydaną w 2022 r. Cronica powstała w 2014 r., jak większość „młodych” zespołów z pasji wspólnego tworzenia muzyki. Ćwicząc, inspirując się wzajemnie, poznając swoje możliwości, wypracowali własną, muzyczną drogę. I choć w wywiadach podkreślają, że nie mają profesjonalnego, muzycznego wykształcenia, trudno w to uwierzyć słuchając ich utworów. Do tej pory wydali trzy płyty - EP Świt Historii (2014) i dwie płyty długogrające Na tej Ziemi (2016) i Ukłony (2022). W ich twórczości słychać mocne nawiązania do słowiańskiego folkloru, a warstwa tekstowa inspirowana jest dawnymi legendami, podaniami ludowymi, wierzeniami, religią, a także filozofią oraz obecnymi odczuciami samych muzyków w sprawach doczesnych. Ich śmiałe podejście do pieśni ludowych, w których znajdziemy liczne odniesienia do podań, legend i wierzeń dawnej Europy, słuchać w mocnych, folkowych aranżacjach, pełnych wokalnych ekspresji. Członkowie zespołu grają na instrumentach podkreślających charakter wykonywanej muzyki. Skład zespołu to Dariusz Dąbek (wokal, gitara), Kaja Oleszczuk (wokal), Magdalena Hałas (skrzypce), Adrianna Kania (keyboard, wokal), Kuba Niżyński (gitara), Maciej Rzymian (gitara basowa) oraz Dawid Dubiel (perkusja, autor tekstów). W 2019 roku zagrali na jednym z największych polskich festiwali muzycznych Pol’and’Rock, a na swoim koncercie zgromadzili publiczność tak liczną, jak na koncertach gwiazd wielkiego formatu. W tym roku band został zaproszony przez zespół HUNTER do wspólnej trasy koncertowej. Supportowali starszych i sławnych kolegów przed ich koncertami w Zabrzu i Rzeszowie. Dawid Dubiel (perkusja, autor tekstów) w wywiadzie dla Metalowego Bicia Serca podkreślił, że zespół nie chce zamykać się w muzycznej szufladce, bo w szufladkach jest zazwyczaj ciasno, dlatego ich muzyka jest pełna wielu inspiracji, a te najbardziej słyszalne, można określić jako mieszankę folku, rocka i metalu. W tym roku w swojej trasie koncertowej odwiedzili już m.in. Budapeszt, Wilno, Kowno, Drezno, by 1 grudnia zawitać do rodzimego Jaworzna, gdzie usłyszymy ich na scenie Klubu Relaks. Bilety na wydarzenie dostępne na https://ekobilet.pl/

Miłośników sztuk wizualnych już 30 listopada o godz. 18.00 zapraszamy do Galerii Kameralnej ATElier Kultury (ul. A. Mickiewicza 2) na wernisaż „Cyprian Hołownia. Inne wymiary rzeczywistości”. Artysta kieruje się w swojej twórczości zasadami opartymi na szeroko pojętej fizyce, a jego prace realizują zasady op-artu, kierunku skupiającego uwagę widza na odczuciach wizualnych, stosując złudzenia optyczne, efekty świetlne, dynamiczne i fakturalne. Dzieła Cypriana Hołowni, w których korzysta z różnych technik, mieszając je ze sobą, wywołują wrażenia głębi oraz ruchu poprzez rozwibrowanie pola widzenia. Wystawę będzie można oglądać do 19 stycznia 2024 r.

Do zobaczenia w ATElier Kultury!
Anna Galas

 

Plakat wystawy w Galerii Kameralnej - Cyprian Hołownia. Inne wymiary rzeczywistości 

 

dogóry