Strona główna/ATElier Kultury/Chwalimy się!/Od dziecięcej wyobraźni do scenicznej niecodzienności w (..)
15/02 2024
#Chwalimy się!

Od dziecięcej wyobraźni do scenicznej niecodzienności w ATElier Kultury

Podczas tegorocznych ferii zimowych ATElier Kultury przemieniło się w miejsce, gdzie marzenia stawały się rzeczywistością, a codzienność mieniła się wytworami dziecięcej wyobraźni. Od 29 stycznia do 8 lutego, instytucja realizowała atrakcyjny plan ferii zimowych. W każdej z trzech lokalizacji ATElier Kultury młodzi mieszkańcy Jaworzna mogli odnaleźć swoją własną przestrzeń, umożliwiającą odkrywanie nowych pokładów kreatywności. Czas ferii rozpoczęły Magiczne Spotkania prowadzone przez instruktor Magdalenę Sajak, podczas których gościem specjalnym była Karolina Szkarłat - gimnastyczka artystyczna, która mając zaledwie 10 lat osiągnęła liczne sukcesy, a dzięki ogromnej pasji, wytrwałości i determinacji, mogła podzielić się z uczestnikami swoimi niezwykłymi umiejętnościami i całkiem sporym, jak na młody wiek, doświadczeniem. Kolejne dni ferii obfitowały w program pełen różnorodnych atrakcji: od zajęć plastycznych, po kreatywne zabawy ruchowe, warsztaty teatralne i zajęcia rekreacyjne. Dzieci zanurzyły się w świecie teatralnych technik, tworząc własne kukiełki i odkrywając tajniki teatru cienia. Pod okiem Małgorzaty Letner-Melczyk, uczestnicy odkrywali ekspresyjność ruchu oraz zalety aktywności fizycznej poprzez zabawę, rozwijając swoje umiejętności koordynacji z piłkami, a także świadomość ciała i przestrzeni podczas zabaw na torze, ćwiczeń na matach oraz przy użyciu szarf. Nie zabrakło również wyjść do kina oraz spotkań z wyjątkowymi gośćmi. Na warsztatach z logopedą, dzieci poznały świat uwarunkowań i czynników, które zachodzą podczas komunikacji. Dla młodych odkrywców Magdalena Sajak przygotowała warsztaty tworzenia własnego slima, który rozwija dziecięce zmysły, a przez to również możliwości poznawcze. W pracowni plastycznej instruktor Julia Ptasznik prowadziła trzydniowe warsztaty recyklingowe, podczas których uczestnicy tworzyli nietypowe dzieła z materiałów wtórnych, przy okazji ucząc się jak ważny wpływ na środowisko ma dawanie przedmiotom nowych funkcjonalności. Natomiast warsztaty teatralne pod okiem Kamila Bzukały pozwoliły na zagłębienie się w świat scenicznych interpretacji i aktorskich wyzwań. Podczas ferii instytucja zapraszała również do zwiedzania Galerii Kameralnej prowadzonej przez historyk sztuki Paulinę Śląską. W Klubie Relax dzieci miały szansę spędzić czas aktywnie, uczestnicząc w zajęciach rekreacyjnych takich jak tenis stołowy czy piłkarzyki, gdzie szkoliły zasady zdrowej rywalizacji, łącząc naukę z dobrą zabawą. Po dwóch tygodniach pełnych inspiracji i twórczej fermentacji, uczestnicy opuścili ATElier Kultury z uśmiechem na twarzy i głowami pełnymi nowych pomysłów. Ferie zimowe nie tylko umożliwiły dzieciom spędzenie czasu w ciekawy sposób, ale także pozwoliły odkryć im ukryte talenty i pasje artystyczne.

ATElier Kultury już teraz zaprasza do zapoznanie się z bieżącym harmonogramem zajęć i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, pod opieką profesjonalnych instruktorów. Program zajęć dostępny jest w social mediach, na stronie internetowej i bezpośrednio w instytucji.

Kolejny raz potwierdziliście, że święto zakochanych lubicie spędzać razem z nami. Walentynkowy koncert grupy Synth Esthetics założonej przez Tomasza Pieprznego, wypełnił scenę ATElier Kultury futurystycznymi dźwiękami syntezatorów wprost z lat 80 połączonych z partiami saksofonu, które wykonywał Bartosz Banasik. Piękne ballady będące kombinacją mocnych rockowych brzmień, saksofonu, elektroniki i głosów dwóch niezwykłych wokalistek Nali Roki (Karolina Drewnik) i Brigitty "Bibs" Wierzbik rozgrzały publiczność i sprawiły, że Walentynki stały się jednocześnie świętem miłości i muzyki. W imieniu zespołu i swoim dziękujemy za Waszą obecność!

Przypominamy o zbliżającym się corocznym święcie teatru! Już po raz trzydziesty pierwszy ożywimy sceny, wypełnimy salę muzyką i sztuką, zorganizujemy wysokiej jakości warsztaty by stworzyć wyjątkową atmosferę XXXI Spotkań Teatralnych, trwających jak zawsze siedem dni – w tym roku: od 21 do 27 marca! W programie czeka na Was bogata oferta wydarzeń, które zachwycą każdego miłośnika teatru i sztuki. Naszą podróż w świat teatralnych klimatów rozpoczniemy 21 marca, w czwartek, o godz. 18.00, wernisażem scenografii polskiej (wstęp wolny). W piątek, 22 marca, o godz. 16.00 wystartują warsztaty teatralne dla dzieci pod okiem Danuty Bandyk, a o 17:00 zapraszamy młodzież i dorosłych na warsztaty prowadzone przez Stefana Warzyńskiego (przypominamy, że obowiązują wcześniejsze zapisy). W sobotę, 23 marca, o godz. 18.00, odbędzie się niezwykłe przedstawienie "Po latach o tej samej porze" w wykonaniu Magdaleny Walach i Wojciecha Leonowicza. Niedziela, 24 marca, to dzień pełen magii dla naszych najmłodszych widzów! O godz. 16.00 O!Teatr zaprosi dzieci na opowieść: "Bajka o królewnie Marysi i lodowej górze" (obowiązują wejściówki). 25 marca, godz. 18.00, w atmosferze nastrojowej i muzycznej, publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w koncercie Katarzyny Dąbrowskiej oraz jej zespołu "13 randek DaNuty" prezentującym nowatorskie i pełne energii interpretacje utworów Danuty Rinn. Natomiast 27 marca godz. 18.00, w Międzynarodowy Dzień Teatru, ATElier Kultury zaprasza na kolejną premierę teatralną. Pod reż. Kamila Bzukały, zostanie wystawiona sztuka "Czarowna Noc" autorstwa Sławomira Mrożka. To podróż w głąb surrealistycznego świata jednego z najwybitniejszych polskich dramatopisarzy. Reżyser obiecuje zapewnić widzom niezapomniane wrażenia oraz poruszyć ich wyobraźnię, przenosząc ich w mroczne i fascynujące rejony teatralnej sztuki.

Szczegółowe informacje wkrótce! Sprzedaż biletów i odbiór wejściówek startuje 19 lutego w kasie ATElier Kultury (ul. A. Mickiewicza 2) i na kupbilecik.pl.

Anna Galas

Plakat koncertu Synth Estetic w ramach tegorocznych walentynek

dogóry