Strona główna/Wydarzenia/Aktualności/Archetti i młodzi Artyści - omówienie programu
30/04 2020
#ATElier

Archetti i młodzi Artyści - omówienie programu

„Archetti” od samego początku stawia na młodych. Edukuje dzieci i młodzież poprzez szereg audycji umuzykalniających. W ramach projektu „Młodzi w kulturze” zachęca ich do przychodzenia na koncerty z muzyką klasyczną. Zaprasza młodych muzyków do wspólnych występów na scenie. Tradycją już stały się majowe koncerty Orkiestry z udziałem wirtuozów młodego pokolenia różnych specjalności instrumentalnych. Natomiast każdego roku jesienią Archetti zaprasza do udziału we wspólnym koncercie również najmłodszych instrumentalistów. Dla większości rozwijających się talentów występ z towarzyszeniem orkiestry jest wyjątkowym doświadczeniem. Głównym celem takich koncertów jest promocja młodych artystów o interesującej osobowości muzycznej oraz umożliwienie im prezentacji ich umiejętności i osiągnięć artystycznych.

W przedstawionym filmie znajdują się fragmenty koncertów zrealizowanych przy współpracy z Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych. Koncerty te odbyły się w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w październiku 2017 i październiku 2019.

W nagraniu będziecie Państwo mogli usłyszeć laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Młodego Skrzypka „Archetti” organizowanego przez Orkiestrę.

Natalia Szymczyk – jest najmłodsza z artystów prezentowanych w materiale filmowym. Zdobyła I miejsce na II Ogólnopolskim Konkursie Młodego Skrzypka „Archetti w roku 2019. Za jej temperament sceniczny, osobowość i błyskotliwą grę otrzymała również Nagrodę Specjalną Muzyków Archetti.

Jest uczennicą VI klasy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. Stanisława Moniuszki w Katowicach. Kształci się pod kierunkiem Małgorzaty Wacławik. Natalia rozwija także swoje umiejętności uczestnicząc w kursach mistrzowskich. Miała okazję pracować ze znakomitymi polskimi pedagogami, takimi jak: Łukasz Błaszczyk, Marcin Baranowski czy Magdalena Rezler. Mimo młodego wieku jest już laureatką kilkunastu konkursów skrzypcowych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Ponadto jest stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci oraz Centrum Edukacji Artystycznej.

W wykonaniu młodej skrzypaczki usłyszymy cz. I „Allegro molto e con brio” Koncertu skrzypcowego C-dur op. 48 Dymitra Kabalewskiego, rosyjskiego kompozytora tworzącego w czasach Związku Radzieckiego. Jego twórczość charakteryzuje się specyficznym groteskowym humorem, żywiołowością, prostotą i klarownością faktury. W jego kompozycjach można znaleźć pierwiastki rodzime rosyjskich pieśni popularnych i ludowych. Twórczość Kabalewskiego była niezwykle zróżnicowana. Cenioną pozycję w jego dorobku stanowią utwory skomponowane z myślą o najmłodszych artystach, jako swojego rodzaju pomost łączący umiejętności techniczne dzieci i dorosłych. Koncert, który będzie można usłyszeć jest stałą pozycją w repertuarze adeptów sztuki wiolinistycznej. Dzieło to miało podwójne prawykonanie 29 października 1948r. w Moskwie i Leningradzie.

Milena Pioruńska to laureatka nagrody Grand Prix na II Ogólnopolskim Konkursie Młodego Skrzypka „Archetti” w roku 2019.

Gra na skrzypcach od 5 roku życia. Jest uczennicą poznańskiej Ogólnopolskiej Szkoły Muzycznej I st. im. Mieczysława Karłowicza, w klasie Kariny Gidaszewskiej. Ponadto kształci się na kursach muzycznych pod kierunkiem takich sław jak: Zakhar Bron, Maxim Vengerov, Yair Kless, Eyal Kless, Stefan Tarara czy Bartosz Bryła. Jest laureatką wielu konkursów muzycznych ogólnopolskich i międzynarodowych. Ta 15-latka ma na swoim koncie bogaty dorobek artystyczny. Wystąpiła jako solistka z taki orkiestrami jak: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej, Filharmonii Sudeckiej, Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna Archetti, Expressivum Modern, Kawalera de Saint Georga oraz z Orkiestrą Moscow Gnessin State Musical College. Koncertowała jako solistka na scenach w Polsce i Europie. Jest stypendystką m. in. Fundacji Edukacji Międzynarodowej, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz programu stypendialnego “Młoda Polska” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W wykonaniu Mileny usłyszycie Państwo cz. I „Allegro moderato” I Koncertu skrzypcowego B-dur KV 207 Wolfganga Amadeusza Mozarta, arcygeniusza muzyki klasycznej, uwielbianego przez melomanów. Jego dzieła to połączenie wyjątkowego wyczucia i logiki formalnej ze spontanicznością, lirycznego powabu z frywolnym humorem. Koncert został skomponowany w 1775 r. w Salzburgu. Swoją budową i wyrazem emocjonalnym nawiązuje do twórczości innego klasyka wiedeńskiego Josepha Haydna. Partia skrzypiec - niezwykle śpiewna przypomina arie z oper Mozarta z młodzieńczego okresu twórczości. Kompozytor prezentuje w tym dziele szeroki zakres efektów brzmieniowych i możliwości technicznych instrumentu solowego.

Kacper Solarz to skrzypek, który na Konkursie „Archetti” w roku 2017 zdobył I miejsce.

Jest uczniem Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec Adama Wagnera. Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Uczestnik warsztatów i lekcji mistrzowskich pod kierunkiem m. in. Agaty Szymczewskiej, Bartosza Bryły, Tadeusza Gadziny, Midori Goto, Noah Bednix-Balgley, Gwen Hoebig. Jako solista i kameralista występował na scenach wielu ośrodków kultury w Polsce. Jest stypendystą m. in. Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz programu Ministra Kultury i Dziedzictwa „Młoda Polska”.

W wykonaniu Kacpra usłyszymy cz. I „Allegro” III Koncertu skrzypcowego G-dur KV 216 Wolfganga Amadeusza Mozarta. III Koncert skrzypcowy powstał, gdy Mozart miał 19 lat. Mimo, że nie osiągnął jeszcze wówczas stylistycznego mistrzostwa, to skomponowany w tym czasie Koncert G-dur wykazuje już cechy typowo mozartowskiego stylu - pełen gracji, lekkości i śpiewności. Bardzo wymagający dla skrzypka, musi być zagrany idealnie i z dużym wyczuciem.

Serdecznie zachęcamy do wysłuchania opisanych kompozycji w interpretacji młodych artystów oraz „Archetti” Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna.

dogóry