Strona główna/Wydarzenia/Aktualności/Koncert Archetti - 8 grudnia
12/11 2019
#ATElier

Koncert Archetti - 8 grudnia

Chociaż do zimy jeszcze daleko, zewsząd zasypują nas świąteczne ozdoby, a z głośników dobiegają już pierwsze dźwięki zimowych piosenek i kolęd. Zanim jednak popadniecie Państwo w szał przygotowań, polecamy uwadze nasz najbliższy koncert – już dzisiaj warto zarezerwować sobie wieczór 8 grudnia, aby odpocząć i zanurzyć się w świat magicznej muzyki pełnej tajemniczych angielskich mgieł i słowiańskiej tęsknoty.

W repertuarze grudniowego koncertu Archetti znajdą się trzy utwory. Ralph  Vaughan-Williams  to angielski kompozytor, którego twórczość już Państwu prezentowaliśmy, grając jego „Fantazję na tematy Thomasa Tallisa”. Echa tego dzieła dają się słyszeć w „The Charterhouse suite”, która zabrzmi już 8 grudnia o godzinie 17.00 w naszej siedzibie. Kompozycja ta oryginalnie nosiła tytuł „Suita sześciu krótkich utworów na fortepian”. Jednakże muzykolog James Brown pod okiem samego Vaughana-Williamsa zaaranżował ją na orkiestrę smyczkową i w takiej tez wersji została ponownie wydana w roku 1923 i zyskała sobie o wiele większą popularność w tej właśnie odsłonie. Muzyka przywodząca na myśl angielskie bezkresne łąki i przepełniona melancholią mglistych jesiennych poranków, zdaje się być żywcem wyciągnięta z baśniowych opowieści o elfach i wróżkach.

Sergei Rachmaninov to twórca zarówno wielkich dzieł fortepianowych, orkiestrowych jak i kameralnych. Na tym polu szczególną popularność zyskały jego tria fortepianowe oraz sonata wiolonczelowa. W katalogu dziel kameralnych Rachmaninova znajdziemy również dwa kwartety smyczkowe – obydwa nieukończone. Na grudniowym koncercie zaprezentujemy „1 kwartet smyczkowy”, a właściwie dwie jego części, które znamy – Romans i Scherzo. Nie do końca wiadomo, czy dzieło to nie zostało dokończone, czy Rachmaninov skomponował jego dwa ogniwa nie mając zamiaru dopisywać reszty. Tak czy inaczej możemy cieszyć się pięknym Romansem, którego linia melodyczna dzięki zastosowaniu tłumików na wszystkich instrumentach miękko otula słuchacza. Scherzo natomiast żartobliwie mruga okiem i wciąga w taneczny wir. Chociaż w oryginale dzieło przeznaczono na kwartet smyczkowy, 8 grudnia usłyszą je Państwo w wersji na orkiestrę smyczkową – jesteśmy pewni, że zabrzmi jeszcze piękniej niż dotychczas!

Grudniowy koncert to kolejne wydarzenie organizowane wspólnie z PWM w ramach programu Tutti.pl, który ma na celu promowanie muzyki polskiej. Tym razem dzięki tej współpracy wykonamy dla Państwa utwór śląskiego twórcy Aleksandra Lasonia „Hymn i Aria”. Lasoń to przedstawiciel tzw. Pokolenia Stalowowolskiego – takim mianem określana jest grupa kompozytorów, którzy debiutowali w latach 1975-1976 na festiwalu Młodzi Muzycy Młodemu Miastu w Stalowej Woli. Aleksander Lasoń prowadzi również działalność pedagogiczną, wykładając na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie w roku 1996 z jego inicjatywy została powołana do życia Orkiestra Muzyki Nowej, złożona z profesorów, absolwentów i wybitnych studentów Akademii, a której misją jest wykonawstwo muzyki najnowszej.

W programie koncertu, jak to przed Świętami, nie może również zabraknąć najpiękniejszych kolęd. Które z nich zabrzmią tym razem? Tego dowiecie się Państwo przychodząc na koncert 8 grudnia do naszej siedziby!

Archetti Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna

Mieczysław Unger – dyrygent

Vaughan – Williams – The Charterhouse suite

Rachmaninov – Romans i Scherzo

Lasoń – Hymn i Aria

8 grudnia 2019 godzina 17.00

Sala Koncertowa przy ul. Wiosny Ludów 1 w Jaworznie – Jeleniu

Bilety do nabycia w siedzibie Orkiestry oraz przez Internet – szczegóły na www.archetti.pl w zakładce „Kup bilet”

dogóry