Strona główna/Wydarzenia/Aktualności/Koncert Archetti - 9 lutego
03/02 2020
#ATElier

Koncert Archetti - 9 lutego

Chociaż zima nie daje nam się jakoś szczególnie we znaki, każdy z utęsknieniem czeka już na tę najzieleńszą porę roku, która przyjdzie do nas w marcu. Mimo, że w lutym nie zabrzmi ta najbardziej wiosenna z wiosennych melodii, czyli Vivaldi i jego „Wiosna”, z pewnością jednak program przygotowany przez nas na najbliższy koncert przyprawi o szybsze bicie serca i zapewni dopływ świeżej energii.

Już 9 lutego 2020 o godzinie 17.00 zaprosimy Państwa do Jelenia na pierwszy w tym roku koncert Orkiestry Kameralnej Archetti. W naszej siedzibie zabrzmią tym razem kompozycje Marka Stachowskiego, Petera Warlocka, György Ligetiego i Zbigniewa Penherskiego.

  „Capriol suite” Petera Warlocka to kilkuczęściowa, bardzo wdzięczna kompozycja, która mimo zwartej i dość krótkiej formy świetnie ukazuje możliwości orkiestry smyczkowej. Znajdziemy tutaj zarówno bardzo energetyczne części, które dają pole do technicznych popisów, jak i bardziej melancholijne momenty, które umożliwiają chwilę muzycznej zadumy i refleksji. Dzieło to początkowo napisane na duet fortepianowy, zostało przez samego kompozytora przearanżowane na orkiestrę. Idąc za słowami twórcy, melodie do „Capriol suite” zaczerpnięte zostały ze zbioru tańców renesansowych „Orchésographie” autorstwa Thoinota Arbeau.

  Gyorgy Ligeti to kompozytor węgierski pochodzenia żydowskiego. Dużą część życia spędził w Austrii, gdzie zmarł w roku 2006. Jest uznawany za jednego z czołowych twórców muzyki XX wieku, sławę zdobył również za sprawą filmu Stanleya Kubricka „2001: Odyseja kosmiczna”. Podczas naszego koncertu zabrzmi jego „Suita dawnych węgierskich tańców dworskich” na orkiestrę smyczkową. Została napisana w roku 1949 na zamówienie Węgierskiego Radia Publicznego, jak sam Ligeti określił „w ramach kultywowania dziedzictwa narodowego”. Wykorzystane zostały w niej tematy pochodzące z twórczości kompozytorów przełomu XVIII i XIX wieku.

  W naszym repertuarze jak zwykle nie może zabraknąć muzyki polskiej, którą staramy się Państwu przybliżać razem z PWM poprzez program Tutti.pl. Tym razem będą to dwie kompozycje. Zagramy „Divertimento” Marka Stachowskiego. Utwór ten składa się z czterech części: Sinfonia, Pezzo gioioso, Canzonetta notturna, Pezzo finale. Jak sam kompozytor przyznawał, chciał nawiązać do żartobliwego, lekkiego charakteru klasycznego divertimenta, jednakże unikając jednocześnie tego, co mogłoby jednoznacznie kojarzyć się z jego najbardziej tradycyjną formą. „Divertimento” Marka Stachowskiego to kompozycja wyróżniona na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu w roku 1979.

  Kolejnym dziełem, które zaprezentujemy dzięki współpracy z Tutti.pl jest „String play” Zbigniewa Penherskiego. Kompozycja ta została napisana na zamówienie Polskiej Orkiestry Kameralnej i dedykowana Jerzemu Maksymiukowi. Idąc za słowami twórcy: tytuł utworu można rozumieć albo jako pojęcie wyłącznie muzyczne, albo też – co niektórym wydaje się słuszniejsze – z uwzględnieniem rozlicznych znaczeń słowa „play”, jakie występują w mowie potocznej. W tym drugim przypadku należy jednak wystrzegać się przesady, ponieważ String Play, niezależnie od kształtu będącego rezultatem pierwotnych założeń formalnych, pozostaje – jak większość moich utworów – czystą formą muzyczną.

Koncert ten zadowoli nawet najbardziej wybredne muzyczne gusta, nie zabraknie na nim bowiem kompozycji odkrywczych, ukazujących mniej znane oblicza muzyki, zwłaszcza muzyki polskiej, serdecznie zapraszamy!

Koncert Archetti Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna

Penherski – String play

Stachowski – Divertimento

Ligeti – Suita dawnych węgierskich tańców dworskich

Warlock – Capriol Suite

Archetti wystąpi pod batutą Macieja Tomasiewicza

9 lutego 2020 godzina 17.00

Sala Koncertowa przy ul. Wiosny Ludów 1 w Jaworznie – Jeleniu

Bilety do nabycia w siedzibie Orkiestry oraz na stronie internetowej www.archetti.pl w zakładce Kup bilet

dogóry