Strona główna/Wydarzenia/Aktualności/KwarantGranie, czyli prawdziwe emocje podczas wirtualnych (..)
30/08 2020
#ATElier

KwarantGranie, czyli prawdziwe emocje podczas wirtualnych koncertów

W obecnej rzeczywistości, nie trzeba już wychodzić na spotkanie kulturze, bo to kultura - w różnych postaciach - przychodzi do nas. Wystarczy połączenie z internetem i komputer lub inne urządzenie mobilne, by zasiadając we własnym fotelu, w domowym zaciszu poczuć się jak w pierwszym rzędzie na sali koncertowej. Wszyscy melomani i wierni fani Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna Archetti, mogli się o tym przekonać osobiście, wirtualnie uczestnicząc w koncertach, organizowanych w ramach projektu KwarantGranie.

KwarantGranie to inicjatywa OKMJ Archetti, która została nagrodzona w programie grantowym “Kultura w Sieci”. Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Taka forma dzielenia się artystycznymi wykonaniami doskonale wpisuje się w aktualną sytuację i ułatwia wielu zainteresowanym osobom uczestnictwo w kulturze.

Część koncertów on-line już za nami. Miłośnicy muzyki mogli uczestniczyć w transmisjach live prowadzonych na Facebooku i w serwisie YouTube. Pierwszy z koncertów odbył się na początku lipca, a jego motywem przewodnim była Muzyka nocy. Podczas niego, miłośnicy muzyki zgromadzeni przed ekranami swoich urządzeń, mogli usłyszeć jedne z największych dzieł muzyki kameralnej: Eine Kleine Nachtmusik Wolfganga Amadeusza Mozarta, Musica Notturna della strade di Madrid Luigiego Boccheriniego, oraz Verklärte Nacht autorstwa Arnolda Shönberga.

Drugi, sierpniowy koncert poświęcony był wspomnieniom. Podczas niego wybrzmiał sekstet smyczkowy Souvenir de Florence op. 70 Piotra Czajkowskiego i Symfonia kameralna op. 110a, czyli opracowanie VIII Kwartetu smyczkowego Dmitrija Szostakowicza, w aranżacji Rudolfa Barszaja. Oba koncerty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i niezwykle ciepłym przyjęciem ze strony widzów.

Nie mieliście okazji wziąć udziału w dwóch ostatnich koncertach online? Nic straconego! Zapisy koncertów są wciąż dostępne do obejrzenia i posłuchania na kanałach społecznościowych (Facebook, YouTube) OKMJ Archetti. A przed nami jeszcze trzeci, ostatni koncert z cyklu, który odbędzie się 5 września o 17:00. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w transmisji!

dogóry