Strona główna/Wydarzenia/Aktualności/Muzyczne zabawy dla dzieci
18/05 2020
#ATElier

Muzyczne zabawy dla dzieci

Poprawią poczucie rytmu, rozwiną muzykalność i kreatywność oraz zapewnią ruch bez konieczności wychodzenia z domu.

Figurki:

Zabawa w figurki polega na tym, że dzieci biegają po pokoju w rytm puszczonej przez rodzica muzyki. Gdy muzyka zostanie zatrzymana, prowadzący mówi „Figurki, figurki zamieńcie się w.....” − tutaj pada nazwa przedmiotu, zwierzęcia lub rośliny, w zależności od wyobraźni. Potem prowadzący liczy głośno do trzech i dzieci muszą zastygnąć bez ruchu, przybierając wymienioną postać. Najładniejsza i co ważne nieruchoma figurka zostaje wybrana i staje przy prowadzącym. Teraz dziecko, które wygrało pierwszą rundę, może poprowadzić dalszą część zabawy aż do momentu, w którym będzie nowa figurka. Warto pamiętać, że młodsze dzieci będą się wzajemnie naśladować i wybór idealnej figurki może być trudny lub niesprawiedliwy z punktu widzenia dzieci. Starsze dzieci wykazują w tej zabawie większą kreatywność.

Zabawa w kolorowe rytmy:

W tej zabawie na podłodze należy umieścić kolorowe chusty lub maty. Ważne jest, aby każda z chust lub mat była w innym, jednolitym kolorze. Dzieci tańczą między kolorowymi matami w rytm wesołej muzyki. Gdy muzyka cichnie, prowadzący prosi dzieci, aby weszły na matę oznaczoną np. kolorem czerwonym i liczy do trzech. Dziecko, które nie zdąży w tym czasie znaleźć się na kolorze, odpada z gry.

Baba Jaga patrzy!:

Prowadzący przebiera się za Babę Jagę i bierze do ręki koc lub tkaninę tak duże, aby przykryły dziecko w całości. Dzieci biegają swobodnie po pomieszczeniu w rytm muzyki. Gdy muzyka ucichnie, Baba Jaga, która jest tyłem odwrócona do sali wypowiada znane słowa: „raz dwa trzy Baba Jaga patrzy” i odwraca się. W tym czasie dzieci muszą przykucnąć na podłodze i mocno zamknąć oczy. Baba Jaga chodzi po sali i przykrywa jedno z dzieci w całości, gdy to zrobi, prosi, aby dzieci wstały i zgadły, kto znajduje się pod przykryciem.

Opowiadanie muzyczne:

To rodzaj zabawy naśladowczej. Celem jest rytmiczne poruszanie się w takt muzyki. Tworzymy opowieść, która zawiera w sobie elementy ruchu, które dzieci mogą zilustrować. Na przykład: pewna rodzina słoni udała się na spacer − tata słoń − idzie ciężko − bum, bum, bum, mama – idzie szybko, a słoniątko – najszybciej − lekko i podskakując. Dzieci reagują natychmiast po usłyszeniu opowieści, naśladując opisane ruchy. W dalszej części opowieści można opisać na przykład taką historię: nagle rodzina słoni zobaczyła tygrysa − pauza muzyczna − wszyscy nieruchomo stanęli, tata słoń zatrąbił i tygrys uciekł. Historię powtarzamy od początku, co jakiś czas dodając nowe elementy, żeby zaskoczyć dzieci.

Przy włączonej muzyce wszyscy biegamy, skaczemy, tańczymy…

W pewnym momencie zatrzymujemy muzykę i wydajemy komendę:  Dotknij krzesła, albo biegniemy do drzwi, lub dotykamy podłogi. Dziecko podczas tej zabawy musi jak najszybciej znaleźć dany przedmiot i go dotknąć lub wskazać placem. Następnie ponownie włączamy fragment piosenki, kontynuujemy nasz ,,taniec”, aby po chwili wydać kolejną komendę. Możemy na przykład puszczać bańki w ogrodzie, dzieci biegają wokół, a na sygnał wyłączonej muzyki każdy musi jak najszybciej złapać jedną z baniek…

Możemy również puścić wodze fantazji i wymyślać własne muzyczne zabawy. To naprawdę nie takie trudne, a satysfakcja gwarantowana!

Źródła: https://mojedziecikreatywnie.pl, https://parenting.pl/zabawy-muzyczne-dla-dzieci

dogóry