Strona główna/Wydarzenia/Aktualności/Teatr, który oddycha. Muzyka, która prowadzi - (..)
05/03 2026
#Chwalimy się!

Teatr, który oddycha. Muzyka, która prowadzi - przebudzenie wiosny w ATElier Kultury!

Marzec w ATElier Kultury rozpisany został jak partytura – z wyraźnym wstępem gitarowego duetu, symfonicznym rozwinięciem w wykonaniu orkiestry kameralnej, dramatycznym crescendo teatralnych premier i finałem, który wybrzmiewa w Galerii. 

Miesiąc otworzy koncert „Gitarowy kalejdoskop” w wykonaniu duetu Marek Nosal & Jakub Moroziński Duo, który odbędzie się 5 marca o godz. 18.00 na scenie ATElier Kultury (ul. A. Mickiewicza 2). To spotkanie z gitarą klasyczną w jej najbardziej wielobarwnej odsłonie. Marek Nosal – ceniony koncertujący artysta i pedagog Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – oraz Jakub Moroziński, laureat konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, zaprezentują program przekrojowy: od renesansowych form po kompozycje współczesne. W repertuarze znajdą się utwory inspirowane folklorem hiszpańskim, latynoamerykańskim i polskim. To koncert, który unaocznia, jak bardzo gitara potrafi być instrumentem narracyjnym – prowadzącym słuchacza przez epoki, style i kulturowe pejzaże.

Trzy dni później, 8 marca o godz. 18.00, również przy ul. A. Mickiewicza 2, zabrzmi „Giocoso” – koncert Orkiestry Kameralnej Archetti pod batutą Macieja Szczurowskiego. W programie znalazły się dzieła Grażyny Bacewicz oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta, w tym V Koncert skrzypcowy A-dur, IV Koncert skrzypcowy D-dur KV 218 oraz uwertura do opery „Rzekoma ogrodniczka”. Partie solowe wykonają Sulamita Ślubowska, Emilia Linka i Zoja Syguda, a opiekę rezydencyjną sprawuje Maciej Tomasiewicz. Koncert współorganizowany jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Dyrygent-rezydent”, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To wieczór, który – zgodnie z tytułem – zapowiada radość muzykowania, finezję klasycznej formy i energię młodej interpretacji.

Teatralna odsłona marca rozpocznie się 14 marca o godz. 18.00 (ul. A. Mickiewicza 2) spektaklem „Bemol” w wykonaniu Teatru Oddzielnego. Przedstawienie w reżyserii Anny Korczyk opowiada historię Benedykta Kleszcza – jaworznianina, który dzięki muzyce odzyskał kontrolę nad swoim życiem i pokonał uzależnienie. To opowieść o kryzysie, ale i o odrodzeniu; o słabości, która może stać się początkiem przemiany. W warstwie muzycznej wybrzmią przeboje takich zespołów jak Smokie, The Eagles, Scorpions, Led Zeppelin czy Dżem. Spektakl łączy biograficzny konkret z uniwersalnym przesłaniem o sile pasji i wspólnoty.

Ważnym momentem będzie także inauguracja kampanii Pól Nadziei, która odbędzie się 15 marca w siedzibie w Jeleniu (ul. Wiosny Ludów 1). To wydarzenie o wymiarze symbolicznym i społecznym – łączące kulturę z wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka. Uroczystość uświetni zespół wokalno-instrumentalny Zadyrygowani pod batutą Natalii Smagacz, a bezpłatne wejściówki–cegiełki dostępne będą w Hospicjum im. Św. Brata Alberta oraz przed rozpoczęciem wydarzenia.

Centralnym punktem miesiąca będą XXXIII Spotkania Teatralne, które odbędą się w dniach 22–26 marca 2026 r. w sali teatralnej przy ul. A. Mickiewicza 2. Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Prezydenta Miasta Jaworzna Pawła Silberta.

22 marca o godz. 16.00 najmłodsi widzowie zobaczą „Jasia i Małgosię” w wykonaniu Teatru Lalek Bajka. Klasyczna opowieść rozgrywająca się w chacie drwala, lesie i domku Baby Jagi powraca w estetycznej, pełnej morału odsłonie, przypominając, że teatr lalek potrafi łączyć prostotę formy z głębokim przekazem.

23 marca o godz. 18.00 publiczność spotka się z mistrzowskim duetem: Krzysztof Materna oraz Olga Bołądź w spektaklu „Dobry wieczór Państwu”. To autoironiczna opowieść o współczesnej kulturze medialnej, celebryckiej powierzchowności i kondycji estrady. Materna, z właściwą sobie ironią, konfrontuje doświadczenie sceniczne z młodzieńczą perspektywą bohaterki granej przez Bołądź, tworząc błyskotliwy dialog pokoleń.

24 marca o godz. 18.00 scena należeć będzie do zespołu Zadyrygowani w koncercie „Idzie Grześ przez wieś”. Muzyczna podróż inspirowana twórczością Lutosławskiego, Tuwima i Brzechwy stanie się propozycją familijną – łączącą literaturę, muzykę i narrację w przystępnej, a zarazem ambitnej formie.

25 marca o godz. 18.00 odbędzie się premiera spektaklu „8 kobiet i robot” w reżyserii Stefana Warzyńskiego. Grupa teatralna działająca w ATElier Kultury zaprosi widzów w świat emocjonalnych napięć i zderzeń, w których – mimo różnorodności historii – odnaleźć można wspólny mianownik ludzkich doświadczeń.

Zwieńczeniem Spotkań będzie wernisaż - niespodzianka w Galerii Kameralnej 26 marca o godz. 18.00 (ul. A. Mickiewicza 2). To symboliczne domknięcie teatralnego tygodnia – przejście od słowa i gestu do obrazu, od sceny do przestrzeni ekspozycyjnej.

Marzec w ATElier Kultury to nie zbiór dat, lecz przemyślana opowieść o kulturze jako przestrzeni spotkania. Od kameralnej gitary, przez klasyczne arcydzieła, rockowe brzmienia i teatr zaangażowany społecznie, aż po działania międzypokoleniowe i edukacyjne – każdy tydzień przynosi inne doświadczenie estetyczne. To miesiąc, w którym Jaworzno oddycha sztuką pełniej, a wiosna zaczyna się nie tylko w kalendarzu, lecz przede wszystkim w samym sercu kulturalnym miasta. 

Anna Galas

dogóry