Strona główna/Wydarzenia/Aktualności/Wystawa - Franciszek Kafel. Mała retrospektywa
13/09 2022
#ATElier #Galeria Kameralna

Wystawa - Franciszek Kafel. Mała retrospektywa

Plakat wystawy

Zapraszamy 22 września na godz. 18.00 do Galerii Kameralnej na wernisaż pt. Franciszek Kafel. Mała retrospektywa.

Wystawa „Franciszek Kafel. Mała retrospektywa” to prezentacja dokonań absolwenta krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Wydziału Grafiki w Katowicach. Tym ciekawszy jest fakt, że artysta, który bronił dyplom w pracowni plakatu prof. Tadeusza Grabowskiego, litografii u prof. Tadeusza Gawrona i malarstwa sztalugowego u prof. Andrzeja Kowalskiego pokazuje, przeważające w jego działalności, dokonania malarskie. Jak sam zawsze podkreśla z wykształcenia jest grafikiem, a z wyboru malarzem.

W Galerii Kameralnej ma miejsce „Mała retrospektywa”. Ze względu na ograniczenia gabarytowe galerii, artysta chcąc zademonstrować znaczące wątki przewijające się w swoim dorobku, musiał dokonać skrupulatnej selekcji prac. Niekiedy pokazuje nam, przekształconą własną wrażliwością rzeczywistość („Las”, „Zmierzch” czy „Ulica Franciszkańska”), w innych zaś kompozycjach pozwala nam zagłębić się w czysto symbolicznej strukturze („Czekam i czuwam”, „Dzień pierwszy”, „W stronę światła”).

Franciszek Kafel nie tylko maluje obrazy. Tworząc, pilnie studiuje otaczającą go realność. Z godną pozazdroszczenia skrupulatnością poszukuje rozwiązań nurtujących go wątków i problemów związanych ze sztuką. Zmienia się w badacza, obserwatora, matematyka, fizyka, historyka czy geografa. Kompozycje układa bezpośrednio zainspirowany naturą lub niczym scenograf, translokuje i zespala ze sobą poszczególne wizje i elementy. Poczucie światła i efemeryczne, inspirowane nim stany umysłu z niesłychaną precyzją formuje w obrazy.

Wystawa – retrospektywa – jest niezwykle ciekawą propozycją odautorską, ponieważ prezentuje przez lata przewijające się wątki i problemy artystyczne. Dla artysty jest formą pewnego zamknięcia, podsumowania ścieżki, którą dotychczas podążała jego twórczość, a dla widza staje się możliwością poznania malarskiego résumé Franciszka Kafla.

Paulina Śląska - kuratorka

Franciszek Kafel, urodzony w 1954 roku w Piaskach-Drużkowie (Małopolska). Edukację artystyczną rozpoczął w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. W latach 1975-1980 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom otrzymał w zakresie projektowania graficznego - plakat w pracowni prof. Tadeusza Grabowskiego, litografii – w pracowni prof. Stanisława Gawrona i malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Andrzeja Kowalskiego. Ta ostatnia dyscyplina dominuje w jego twórczości.
Po ukończeniu studiów powrócił do swojej rodzinnej miejscowości. Był to czas dużej aktywności artystycznej i wystawienniczej. Brał udział w licznych krajowych i międzynarodowych plenerach malarskich organizowanych przez instytucje kulturalne Nowego Sącza, Tarnowa i Krakowa. Pierwsza indywidualna wystawa jego malarstwa i grafiki została zorganizowana w październiku 1981 roku w BWA w Nowym Sączu. Od 1994 roku mieszka i tworzy w Katowicach. Był wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Jest laureatem polskich i zagranicznych wystaw konkursowych. Jego prace znajdują się w zbiorach polskich muzeów i instytucji kulturalnych m.in. Warszawy, Krakowa, Katowic, Rzeszowa, Tarnowa i za granicą w Budapeszcie, Lwowie, Kilonii, Hamburgu, Weronie, ale głównie w kolekcjach prywatnych na terenie Polski i całej Europy oraz w Japonii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Miał ok. 80 wystaw indywidualnych m.in. w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Opolu, Gliwicach, Nowym Sączu, Tarnowie, Nysie oraz za granicą w Brukseli, Budapeszcie (czterokrotnie), Kilonii, Hamburgu, Lütjenburgu. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych i poplenerowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie brał udział w corocznych salonach malarstwa i grafiki organizowanych przez okręgi ZPAP w Krakowie i Katowicach. Recenzje i dokumentacja filmowa z jego wystaw znajdują się w wielu publikacjach.

Jest grafikiem z wykształcenia, ale z wyboru malarzem.

W swojej twórczości podejmuje interpretacje wielu wątków i problemów estetycznych w dwóch nurtach – kolorystycznym i symbolicznym. Zachowuje dystans wobec współczesnych technik wizualnych i cyfrowych. Jest tradycjonalistą – warsztatowcem w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Wernisaż: 22.09.2022 o godz. 18.00,
ul. Mickiewicza 2, Jaworzno

dogóry