Strona główna/Wydarzenia/Aktualności/Wystawa prac - Rozalia Kwiatkowska
19/05 2022
#ATElier #Galeria Kameralna

Wystawa prac - Rozalia Kwiatkowska

Wystawa prac Rozalii Kwiatkowskiej rozpoczyna cykl Debiuty w Galerii Kameralnej ATElier Kultury w Jaworznie.

Prezentacja będzie jednocześnie obroną pracy dyplomowej artystki na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Jaworznianka Rozalia oscyluje w swojej twórczości pomiędzy fotografią, a pamięcią. Stara się dotrzeć głęboko w siebie, by jak najwięcej wydobyć ze swoich wspomnień. Z pomocą przychodzą jej archiwalne zdjęcia rodzinne. Stają się one kotwicą dla umysłu, a jednocześnie punktem zapalnym do twórczych działań.
Na wystawę złożą się fotografie, rzeźby i obrazy, podporządkowane przeszłości, a zmodyfikowane przez teraźniejszość.

"Tytuł pracy w bezpośredni sposób nawiązuje do mojej potrzeby obecności (praesentia), bliskości kontaktu z drugim człowiekiem, istotą (esentia) żywą. Podtytuł - manifestacje pamięci - ma działać na zasadzie przeciwności, ponieważ słowo manifestacja oznacza głośne pokazywanie swoich poglądów, natomiast pamięć to takie słowo które jest przytłumione, ciche, które dopiero potrzebuje bodźca, który pomoże mu wybrzmieć.
Projekt składa się z kilku elementów, które swoje źródło mają w mechanizmach wspomnień. Konfrontacja moich myśli i ciała (wspomnień i obrazów) z (nie)obecnością pokazuje moje stanowisko wobec fotografii archiwalnych i tego jak mogą wpływać na życie. Jak archeolog staram się dotrzeć do warstw i niewidocznych, na pierwszy rzut oka, relacji. Intencją tego zamysłu jest próba nadbudowania ubytków i luk emocjonalnej rany, a zarazem oswajanie się ze zjawiskiem niedostatku czy kruchości pamięci, powstającego na skutek naturalnego, malejącego nasycenia emocjonalnego wspomnień. Archiwum zdjęć mojego dzieciństwa, które posiadam z jednej strony jest mi bliskie, bo wiem, że to moja rodzina, ale z drugiej czuję duży dyskomfort wynikający z tego, że nie pamiętam tych pojedynczych zdarzeń. Ten rodzaj niepokojącego braku spowodował, że poczułam potrzebę zbliżenia się do tych obrazów, nawet w takim sensie bardzo dosłownego doświadczenia fizycznego..."

Rozalia Kwiatkowska

PRAesentia – manifestacje pamięci
Wystawa: 19.5.2022 - 31.7.2022
Wernisaż: 19.5.2022, godz: 18.00
Identyfikacja wizualna wystawy: dr Sławomir Śląski.

dogóry