Strona główna/Wydarzenia/Aktualności/X Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej w Galerii (..)
09/10 2023
#ATElier #Galeria Kameralna

X Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej w Galerii Kameralnej

X OFFO

W ramach X Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej zapraszamy na wystawy w Galerii Kameralnej.

  • Gdzie: Galeria Kameralna ATElier Kultury, ul. A. Mickiewicza 2, Jaworzno
  • Kiedy: PREopening 26.10.2023 godz: 18.00
  • Kto: Paweł Janczaruk, Kumei Kirschmann, Justin Quinnell
  • Wystawa otwarta: 9.10.2023 - 24.11.2024

Paweł Janczaruk "Alfabet baletnicy. Księga 8" (Polska)

Paweł Janczaruk – fotograf, artysta Fotoklubu RP, przedstawiciel Towarzystwa 3 Art. Dyplom I i II stopnia ISW Uniwersytetu Zielonogórskiego otrzymał w pracowni malarstwa dr hab. Magdaleny Gryski, prof. UZ. Organizator Mini Festiwalu – Valet i Sztuka, Warsztatów Fotowidzenia, prowadzący: Pracownię Edukacji Fotograficznej ZUTW, Akademię Wychowania Fotograficznego i grupę Fotokrates. Autor 52 wystaw indywidualnych. Uczestnik 577 wystaw zbiorowych, gdzie otrzymał 75 nagród. Odznaczony: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Honorową Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Srebrnym Medalem „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”, Brązową Odznaką PFSF i Złotą Odznaką LTK.
Prace w kolekcjach prywatnych w Polsce, Holandii, Niemczech, Francji, Czechach i Belgii. Autor książek: „Wszystko, co chcę powiedzieć o otworkach”, „RetroFotografia, czyli dawne techniki fotograficzne”, „Wszystko, co wiem o technikach fotograficznych”, „To, co wiem o fotografii otworkowej”, „ABC piktorializmu”, „Zielona Góra – fotografie znalezione” i mini albumów: „Puchełki, kiedy życie było piękne – łomografie z puchełkami”, „Jest taki samotny dwór”.

A – Agata, czyli bohaterka tych fotografii, a zarazem wystawy Alfabet baletnicy. Attitude, arabesque – dwie figury baletowe, których najwcześniej zapamiętałem nazwy, a które zawsze efektownie wyglądają na fotografiach, a w dodatku mają wiele wersji.
B – baletnice, czyli tancerki na moich fotografiach, ale też Balanchine George, czyli jeden z najważniejszych choreografów baletowych. Wraz z Igorem Strawinskim stworzył wybitne utwory baletowe.
...

W – wariacja, to krótki taniec solowy, w którym tancerka prezentuje najtrudniejsze popisowe figury, skoki, piruety, arabeski, attitude... Im więcej figur w krótkiej wariacji, tym ona jest trudniejsza, ale też efektowniejsza. W szczególności dla jurorów konkursów baletowych.
X – rzymski zapis dziesiątego miesiąca roku, czyli października, w którym od 2014 roku obchodzony jest Światowy Dzień Baletu. Pomysł ten narodził się w Londyńskiej The Royal Opera, która w 2012 roku przez dziewięć godzin transmitowała to, co działo się w kulisach. Transmisję obejrzało na żywo około 200 000 widzów. Warto zapamiętać hasztag #WorldBalletDay, dzięki któremu łatwo znajdziemy propozycje teatrów baletowych z całego świata.
Y - Yvette Chauviré jedyna francuska primaballerina assoluta. Tytuł ten przyznawany jest niezwykłym tancerkom, które wniosły ogromny wkład w rozwój i promocję baletu na świecie.
Z – Zasady tańca klasycznego Agryppiny Waganowej, to najbardziej kultowa książka o balecie. Wydana w 1934 roku do dzisiaj jest kwintesencją opisu tańca klasycznego. ...

Kümei Kirschmann "Streams of destruction/Strumienie destrukcji (Argentyna)


Kümei Kirschmann to argentyńska fotograf obecnie mieszkająca w Argentynie (mieszkała również w Berlinie, Brnie i Barcelonie). Z fotografią i sztuką miała kontakt od dziecka, ale zaangażowała się w te dziedziny dopiero w 2012 roku. Jej pasją od zawsze była fotografia analogowa, która skłoniła ją do odkrywania alternatywnych procesów, takich jak solarografia, otworkowa i cyjanotypia. Pomimo wszechobecnej cyfryzacji, odkryła, że ten eksperymentalny i analogowy wszechświat ma nieskończone możliwości pracy i uczyniła go głównym obszarem swojej pracy. Solarigrafią zajmuje się od 2016 roku i rozpowszechniła ją kilkunastu miastach w Europie, Azji i Ameryce Łacińskiej.
„Tworzę zdjęcia solarograficzne za pomocą aparatów otworkowych i bardzo długich czasów naświetlania - tygodni lub miesięcy. W szalonym świecie pełnym migawek wierzę w „czekanie” jako siłę twórczą. Powstałe obrazy to zdeformowane krajobrazy, zacierające granice rzeczywistości i wyobraźni, bez retuszu, tylko z upływem czasu.
Kiedy poznałam tą technikę, pomyślałam, że pozostawienie aparatów w bezruchu jest obowiązkowe i bardzo tego przestrzegałam. Kilka lat później widziałam, jak inni „łamią tę zasadę” i rezultaty były zdumiewające, więc ja też zaczęłam bawić się aparatami, utrzymując je cały czas w ruchu. Wprowadzam również do procesu nowe obiekty np. kalejdoskopy. Moje prace można nazwać ruchomymi chemigramowanymi solarigrafiami.”

Justin Quinnell "Mouthpiece ‘A day in the life of my mouth’/Ustnik
„Dzień z życia moich ust” (Wielka Brytania)


Justin urodził się i mieszka w Brystolu w Wielkiej Brytanii. Ukończył fotografię artystyczną na Uniwersytecie Derby Lonsdale.
Uważany jest za jednego ze światowych ekspertów w dziedzinie fotografii otworkowej oraz camera obscura. Uczy tych technik od 30 lat na wszystkich poziomach (od podstawowego po uniwersytecki) na wielu uczelniach w Wielkiej Brytanii, USA i Australii oraz wykłada w Muzeum Nauki, Bibliotece Brytyjskiej, Opactwie Lacock, Lomo w Nowym Jorku i Corcoran w Waszyngtonie. Odbył tournée z wykładami po USA, Australii, Nowej Zelandii i Hongkongu

Ma bogate portfolio prac, ale jest znany na całym świecie dzięki „Mouthpiece/Ustnik”, w którym użył małego aparatu otworkowego do robienia zdjęć z wnętrza swoich ust, oraz „Slow Light” – serii zdjęć trwających 6 miesięcy. Wśród ostatnich prac znajduje się „Awfullogramme”. Znany jest z innowacyjnych projektów wykorzystujących camerę obscurę i pełni funkcję konsultanta przy wielu projektach.

 

Podobne wiadomości:

Katarzyna Tretyn
25 styczeń 2024

Katarzyna Tretyn

Wystawa - Katarzyna Tretyn. Obserwatorium
25 styczeń 2024

Wystawa - Katarzyna Tretyn. Obserwatorium

Wystawa - Magdalena Papiernik. Miasto. Maszyna. Malarstwo
6 czerwiec 2023

Wystawa - Magdalena Papiernik. Miasto. Maszyna. Malarstwo

Wystawa - Małgorzata Hołownia. W wymiarze snu
17 kwiecień 2023

Wystawa - Małgorzata Hołownia. W wymiarze snu

dogóry