Strona główna/Wydarzenia/Aktualności/Z gitarą w świat muzyki
19/10 2021
#ATElier

Z gitarą w świat muzyki

M.Nosal koncert gitarowy

Kiedy: 28 października 2021 r. godz. 18.00
Gdzie: ATElier Kultury ul. A. Mickiewicza 2

Zapraszamy miłośników brzmień gitarowych na koncert "Z gitarą w świat muzyki". Wystąpią: Marek Nosal, Jakub Moroziński i Yauheni Navarka. Wstęp wolny.

Marek Nosal - muzyk, gitarzysta, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Aliny Gruszki (dyplom z wyróżnieniem w 1993). W roku 2006 uzyskał stopień doktora, a w roku 2014 stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Jest laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów gitarowych: w Zamościu (1988), Warszawie (1989), Krakowie (1990) i Tychach (1990). Zdobył również II nagrodę na V Ogólnopolskim Konkursie Kompozycji na Gitarę Klasyczną za utwór Recytatyw i Aria (2001).

Jako solista i kameralista oraz w koncertach z orkiestrą występował w kraju i za granicą (Niemcy, Belgia, Szwajcaria, Grecja, Portugalia, Hiszpania). Koncertował m.in. z orkiestrami Filharmonii: Śląskiej, Lubelskiej, Częstochowskiej, Olsztyńskiej, NOSPR, orkiestrami kameralnymi: Aukso, Śląską, Camerata Impuls, Archetti oraz z Kwartetem Śląskim. Dokonał prawykonań utworów polskich kompozytorów (w tym trzech koncertów na gitarę i orkiestrę: Edwarda Bogusławskiego, Aleksandra Lasonia i Aleksandra Nowaka) oraz nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych (m.in. J.S.Bach, A.Piazzolla, polska muzyka współczesna). Jest autorem wydanej w 2013 publikacji „Twórczość kompozytorów polskich na gitarę solo po 1945 roku. Zagadnienia artystyczno – wykonawcze na wybranych przykładach”, złożonej z książki i płyty CD zawierającej premierowe nagrania kompozycji R.Haubenstocka-Ramatiego, J.E.Jurkowskiego, A.Krzanowskiego, P.Mossa, W.Szalonka i M.Nosala. W roku 2018 wydał płytę "In modo polonico" z utworami A.Tansmana, J.N.Bobrowicza i S.Mrońskiego.

Jest profesorem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego oraz dziekanem Wydziału Instrumentalnego tej uczelni. Jego uczniowie i studenci wielokrotnie zdobywali laury na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Często wyróżniany za osiągnięcia pedagogiczne, zapraszany do uczestnictwa w pracach jury konkursów gitarowych oraz do prowadzenia warsztatów i lekcji mistrzowskich. Od 2015 roku jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Śląska Jesień Gitarowa” w Tychach.

Jakub Moroziński - edukację  muzyczną rozpoczął w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu w klasie gitary pani Małgorzaty Smol, a następnie pana Janusza Marczewskiego. Od 2017 jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie kształci się pod kierunkiem prof. Wandy Palacz. Brał udział w licznych kursach i lekcjach mistrzowskich ze znakomitościami świata gitary, takimi jak: Rolf Lieslevand, Thibaut Garcia, Carlo Marchione, Alvaro Pierri, Michał Nagy, Anna Pietrzak, Piotr Zaleski, Ryszard Bałałuszko, Marcin Zalewski czy Tomasz Spaliński. Wśród jego osiągnięć konkursowych z ostatnich lat warto wymienić:

  • Wyróżnienie w konkursie gitarowym w Obornikach Śląskich o tytuł „Mistrza sześciu strun” - 2019
  • zakwalifikowanie do finału międzynarodowego festiwalu gitarowego w Uppsali w Szwecji – „Uppsala Kitarr Festival” - 2019
  • 1 miejsce w grupie zespołów kameralnych podczas festiwalu: "Baltic Guitar Days" w Szczecinie - czerwiec 2021
  • Grand Prix w kategorii zespołów kameralnych podczas X Międzynarodowego Konkursu im. Joaquina Rodrigo w Olsztynie - lipiec 2021
  • 1 miejsce oraz nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Joaquina Rodrigo w kategorii solistów podczas Międzynarodowego Konkursu im. Joaquina Rodrigo w Olsztynie - lipiec 2021

Obecnie jest studentem ostatniego roku studiów magisterskich w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Yauheni Navarka - młody gitarzysta z Białorusi, obecnie jest studentem II roku w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie gitary dr. hab. Marka Nosala. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in. w 2021 roku zdobył: Grand Prix i I nagroda w II grupie wiekowej na 2. Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Katowicach, II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Baltic Guitar Days” w Szczecinie i wyróżnienie na X Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. Joaquina Rodrigo w Olsztynie.

 

 

dogóry