Linka Emilia
urodziła się 20 lipca 2009r. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku sześciu lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Wandy Kossakowej w Sanoku w klasie mgr Grażyny Dziok.
Naukę kontynuuje w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie prof. dr hab. Łukasza Błaszczyka.
Jest laureatką ponad 50 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych.
W latach 2021, 2022 i 2023 uzyskała Stypendium Zarządu Województwa Podkarpackiego w ramach programu „Nie zagubić talentu”.
W latach 2022, 2023 i 2024 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jest stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.
Do jej ostatnich osiągnięć należą:
- GRAND-PRIX na VI Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. J. Kaliszewskiej Poznań 2022r.
- I nagroda w XVI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz Jasło 2022r.
- I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych Elbląg 2023r.
- GRAND-PRIX w XVIII Żyrardowskich Spotkaniach Skrzypcowych 2023r.
- I nagroda w V Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS Kraków 2023r.
- I nagroda na 26 Międzynarodowym Konkursie im. B. Warchala „Talents for Europe”w Dolnym Kubinie 2023r.
- I nagroda na X Młodzieżowym Konkursie na Skrzypce Solo im. T. Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim 2024r.
- I nagroda na XVII Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów Rybnik 2024r.
- I nagroda na 27 Międzynarodowym Konkursie im. B.Warchala „Talents for Europe” Dolny Kubin 2024r.
- I nagroda na IX Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Puławy i Skrzypce” 2024r.
- I nagroda Gifu International String Competition Tokyo 2024r.
- II nagroda na Międzynarodowym VI Konkursie Skrzypcowym Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej Częstochowa 2024r. oraz nagroda specjalna za wykonanie utworu kompozytora polskiego - „Witraż” Grażyny Bacewicz.
- I miejsce na II Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Online Wrocław CON CORDE 2024r.
- I nagroda na IV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Paganini w Puławach” 2025r.
- II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych Elbląg 2025r.
- I nagroda w XXI Konkursie Skrzypcowym „Janko Muzykant”Sochaczew 2025r.
- I miejsce na IV Ogólnopolskim Konkursie Młodego Skrzypka Archetti Jaworzno 2025r. oraz nagroda specjalna muzyków orkiestry kameralnej Archetti - koncert z orkiestrą kameralną w sezonie 2025/2026.
- GRAND-PRIX na VII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS Kraków 2025r.
- I nagroda, nagroda specjalna – recital podczas międzynarodowego festiwalu muzycznego „Kubinska hudobna jesen” 2025r. za najlepsze wykonanie utworu kompozytora z XX / XXI wieku oraz nagroda za najwyżej oceniony program obowiązkowy na 28 Międzynarodowym Konkursie im. B.Warchala „Talents for Europe” Dolny Kubin 2025r.
- II nagroda oraz nagroda specjalna Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie w postaci recitalu w ramach Harmonii Starego Miasta 2026r. na 1 Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zenona Felińskiego Kraków 2025r.
- I nagroda na X Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Puławy i Skrzypce” 2025r. oraz nagroda specjalna dla najbardziej utalentowanego uczestnika konkursu.
W roku 2023 brała udział w recitalu w ramach cyklu „Skrzypcowe Laury-Estrada Młodych” w Pałacu w Jabłonnej. Uczestniczyła w koncertach stypendystów Programu Zdolni Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym i Łazienkach Królewskich.
W 2024 roku wystąpiła jako solistka z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży pod dyrekcją Przemysława Fiugajskiego, wykonując I część koncertu skrzypcowego nr 3 G-dur KV2016 Wolfganga Amadeusza Mozarta.
We wrześniu 2024r. zagrała w składzie orkiestry Sinfonia Varsovia na koncercie inauguracyjnym 14 edycji „Szalonych Dni Muzyki” w Warszawie, pod batutą Julien Masmondet.
W listopadzie 2024r. wystąpiła jako solistka z Orkiestrą Symfoniczną im. K. Namysłowskiego w Zamościu, pod dyrekcją M. Tomasiewicza, wykonała utwór Maurice Ravela "Tzigane".
W kwietniu 2025 roku uczestniczyła w I Międzynarodowej Konferencji Skrzypcowej Violin Art w Gdańsku, brała udział w warsztatach skrzypcowych prowadzonych przez Alenę Baevę i prof. Sebastiana Hamanna.
W ramach konkursu podczas koncertu finałowego wyłoniono laureatów – Emilia otrzymała Nagrodę Mek Records (nagranie, mastering i mix materiału dźwiękowego 60 min.) oraz stypendium Fundacji Harmonia im. Grażyny Bacewicz.
We wrześniu 2025r. wystąpi w prestiżowym VII Międzynarodowym Konkursie im. Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce Solo w Warszawie.
Emilia gra na mistrzowskim instrumencie Joanny Plęs-Linki wykonanym w 2025r.