Linka Emilia

Linka Emilia - aut. Remi Uranturodziła się 20 lipca 2009r. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku sześciu lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Wandy Kossakowej w Sanoku w klasie mgr Grażyny Dziok.

Naukę kontynuuje w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4  im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie prof. dr hab. Łukasza Błaszczyka.

Jest laureatką ponad 50 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych.

W latach 2021, 2022 i 2023 uzyskała Stypendium Zarządu Województwa Podkarpackiego w ramach programu „Nie zagubić talentu”.

W latach 2022, 2023 i 2024 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jest stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Do jej ostatnich osiągnięć należą: 

  1. GRAND-PRIX na VI Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. J. Kaliszewskiej Poznań 2022r. 
  2. I nagroda w XVI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz Jasło 2022r.
  3. I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych  Elbląg 2023r.
  4. GRAND-PRIX w XVIII Żyrardowskich Spotkaniach Skrzypcowych 2023r.
  5. I nagroda w V Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS Kraków 2023r.
  6. I nagroda na 26 Międzynarodowym Konkursie im. B. Warchala „Talents for Europe”w Dolnym Kubinie 2023r.
  7. I nagroda na X Młodzieżowym Konkursie na Skrzypce Solo im. T. Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim 2024r.
  8. I nagroda na XVII Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów Rybnik 2024r.
  9. I nagroda na 27 Międzynarodowym Konkursie im. B.Warchala „Talents for Europe” Dolny Kubin 2024r.
  10. I nagroda na IX Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Puławy i Skrzypce” 2024r.
  11. I nagroda Gifu International String Competition Tokyo 2024r.
  12. II nagroda  na Międzynarodowym VI Konkursie Skrzypcowym Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej Częstochowa 2024r. oraz nagroda specjalna za wykonanie utworu kompozytora polskiego - „Witraż” Grażyny Bacewicz.
  13. I miejsce na II Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Online Wrocław CON CORDE 2024r.
  14. I nagroda na IV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Paganini w Puławach” 2025r.
  15. II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych  Elbląg 2025r.
  16. I nagroda w XXI Konkursie Skrzypcowym „Janko Muzykant”Sochaczew 2025r.
  17. I miejsce na IV Ogólnopolskim Konkursie Młodego Skrzypka Archetti Jaworzno 2025r. oraz nagroda specjalna muzyków orkiestry kameralnej Archetti - koncert z orkiestrą kameralną w sezonie 2025/2026.
  18. GRAND-PRIX na VII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS Kraków 2025r.
  19. I nagroda, nagroda specjalna – recital podczas międzynarodowego festiwalu muzycznego „Kubinska hudobna jesen” 2025r. za najlepsze wykonanie utworu kompozytora z XX / XXI wieku oraz nagroda za najwyżej oceniony program obowiązkowy na 28 Międzynarodowym Konkursie im. B.Warchala „Talents for Europe” Dolny Kubin 2025r.
  20. II nagroda oraz nagroda specjalna Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie w postaci recitalu w ramach Harmonii Starego Miasta 2026r. na 1 Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zenona Felińskiego Kraków 2025r.
  21. I nagroda na X Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Puławy i Skrzypce” 2025r. oraz nagroda specjalna dla najbardziej utalentowanego uczestnika konkursu.

W roku 2023 brała udział w recitalu w ramach cyklu „Skrzypcowe Laury-Estrada Młodych” w Pałacu w Jabłonnej. Uczestniczyła w koncertach stypendystów Programu Zdolni Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym i Łazienkach Królewskich.

W 2024 roku wystąpiła jako solistka z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży  pod dyrekcją Przemysława Fiugajskiego, wykonując I część koncertu skrzypcowego nr 3 G-dur KV2016 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

We wrześniu 2024r. zagrała w składzie orkiestry Sinfonia Varsovia na koncercie inauguracyjnym 14 edycji „Szalonych Dni Muzyki” w Warszawie, pod batutą Julien Masmondet.

W listopadzie 2024r. wystąpiła jako solistka z Orkiestrą Symfoniczną im. K. Namysłowskiego w Zamościu, pod dyrekcją M. Tomasiewicza, wykonała utwór Maurice Ravela "Tzigane".

W kwietniu 2025 roku uczestniczyła w I Międzynarodowej Konferencji Skrzypcowej Violin Art w Gdańsku, brała udział w warsztatach skrzypcowych prowadzonych przez Alenę Baevę i prof. Sebastiana Hamanna.

W ramach konkursu podczas koncertu finałowego wyłoniono laureatów – Emilia otrzymała Nagrodę Mek Records (nagranie, mastering i mix materiału dźwiękowego 60 min.) oraz stypendium Fundacji Harmonia im. Grażyny Bacewicz.

We wrześniu 2025r. wystąpi w prestiżowym VII Międzynarodowym Konkursie im. Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce Solo w Warszawie.

Emilia gra na mistrzowskim instrumencie Joanny Plęs-Linki wykonanym w 2025r.

dogóry