Strona główna/Archetti/Aktualności/Ach co to był za rok! Podsumowanie działalności Archetti (..)
21/12 2020
#Archetti #ATElier

Ach co to był za rok! Podsumowanie działalności Archetti Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna

Jak w kilku słowach można podsumować mijający rok? Z pewnością był on wyjątkowy i pełen wyzwań. Przez ostatnie dwanaście miesięcy w naszej instytucji działo się jednak bardzo wiele rzeczy, które zdecydowanie zasługują na szersze wspomnienie. Zapraszamy więc do lektury podsumowania tych najbardziej znaczących i zapadających w pamięć momentów.

Tradycyjnie, przedłużając nieco świąteczną atmosferę, po nowym roku odbył się II Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek “Hej kolęda, kolęda”. Tak jak w minionych latach i tym razem cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników oraz miłośników świątecznych utworów. Ze sceny rozbrzmiało wiele znanych kompozycji w nowych interpretacjach młodych wokalistów, którzy mierzyli się ze sobą w czterech grupach wiekowych. Zwyciężczynią w trzeciej grupie została Helena Czech ze Szkoły Muzycznej we Wrocławiu, która poza dyplomem i nagrodą rzeczową otrzymała możliwość zaprezentowania swoich umiejętności na specjalnym koncercie, przy akompaniamencie zawodowych muzyków z Archetti.

Orkiestra

9 lutego fani Orkiestry Kameralnej Archetti mieli okazję uczestniczyć w koncercie realizowanym w ramach cyklu TUTTI.PL. Tym razem muzycy wystąpili pod batutą Macieja Tomasiewicza, a publiczność usłyszała utwory takie jak String Play Zbigniewa Penherskiego, Suity dawnych węgierskich tańców dworskich Györgya Ligeti, Divertimento Marka Stachowskiego, czy Capriol Suite autorstwa Petera Warlocka. Był to ostatni koncert na żywo, który udało się zorganizować przez pierwszą falą pandemii COVID-19.

Nowa sytuacja zmobilizowała muzyków, by przenieść działalność do Internetu. To właśnie dzięki sieci i mediom społecznościowym mogli kontynuować swoją działalność dostarczając sympatykom orkiestry radości oraz pozytywnych doznań artystycznych, stwarzając choć namiastkę normalności.

W ramach projektu “Kultura w sieci” i działalności internetowej odbyło się wiele retransmisji archiwalnych koncertów oraz udostępnionych zostało mnóstwo materiałów związanych z działalnością orkiestry. Ciekawą inicjatywą były także “sesje nagraniowe”, podczas których muzycy łączyli się za pośrednictwem Internetu, przebywając w swoich domach. W ten sposób zarejestrowane zostały między innymi utwory: The Best of Disco, The Entertainer, czy Por una Cabeza.  

Część ze swoich zaplanowanych działań orkiestra zrealizowała w ramach projektu “KwarantGranie”, dzięki grantowi otrzymanemu w maju od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Narodowego Centrum Kultury. Uzyskane wsparcie finansowe pozwoliło na organizację trzech występów na żywo transmitowanych online. Koncerty te nosiły tytuły: Muzyka NocyWspomnienia, oraz Zjednoczonej Europie.

Archetti wróciło na scenę jesienią. 2 października odbył się pierwszy występ dla publiczności, podczas którego wybrzmiały: Adagio Samuela Barbera, Dziewczynka z zapałkami Przemysława Schellera oraz Divertimento Beli Bartóka. Dwa dni później miał miejsce koncert finałowy XXX Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych. Podczas tego koncertu odbyła się premiera utworu Przemysława Schellera Koncert na harfę i smyczki, napisanego ze wskazaniem na wykonawcę, czyli Archetti Orkiestrę Kameralną Miasta Jaworzna. 6 listopada publiczność miała okazję usłyszeć orkiestrę po raz ostatni przed ponownym wprowadzeniem ograniczeń. Archetti zagrała pod batutą dra hab Łukasza Błaszczyka – znakomitego skrzypka i dyrygenta,  laureata wielu prestiżowych nagród o randze międzynarodowej, profesora łódzkiej Akademii Muzycznej. W programie koncertu znalazły się: Serenada Daga Virena, Divertimento D-dur KV 136 Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Fab Four Wojciecha Lemańskiego.

Rok 2020 był dla OKMJ Archetti szczególny również z tego względu, że obchodziła dziesięciolecie swojej artystycznej aktywności.

Grupa zajęciowa 1

Prężnie działało także Centrum Kultury Archetti. Kilkanaście różnych tematycznych grup zajęciowych kontynuowało swoją działalność najpierw stacjonarnie w siedzibie Centrum, a po wybuchu pandemii online. Zajęcia prowadzone przez Internet cieszyły się bardzo dużą popularnością, ale dzieci i młodzież podczas pierwszej fali pandemii bardzo tęskniły za kontaktem z rówieśnikami i instruktorami. Do stacjonarnej formuły z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa udało się wrócić podczas akcji “Lato z Archetti”, a także jesienią. Aktywność prowadził także zespół Bąbelki, Zespół Aplauz, Klub Aktywnego Seniora oraz grupa musicalowa, która poświęciła się przygotowaniu nowego spektaklu.

Kontynuowane były też dwa sztandarowe programy: “Młodzi w kulturze” i “Senior w kulturze”. Pierwszy z wymienionych programów adresowany jest do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, a jego głównym celem jest upowszechnianie edukacji artystycznej oraz udziału w wydarzeniach kulturalnych. Drugi natomiast umożliwia nabycie przez Seniorów karnetów w specjalnych cenach.

Grupa zajęciowa 2

Wspominając ten rok z niecierpliwością czekamy na to, co przed nami. Wraz z nowym 2021 rokiem OKMJ Archetti stanie się częścią “Atelier Kultury”, które to współtworzyć będą też inne jaworznickie instytucje kultury: Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzna eM Band oraz Centrum Kultury Teatr Sztuk.

Korzystając z okazji życzymy wszystkim spokojnych i zdrowych Świąt oraz pomyślności w Nowym Roku. Tych, którzy chcą na dobre poczuć bożonarodzeniowy nastrój, zapraszamy na specjalny koncert okolicznościowy. Wystąpią podczas niego laureatka II Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek “Hej kolęda, kolęda” Helena Czech, utalentowana młoda skrzypaczka Natalia Szymczyk oraz orkiestra Archetti pod batutą Joachima Kołpanowicza. Wydarzenie zostało zarejestrowane 5 grudnia, a obejrzeć będzie je można już niedługo za pośrednictwem kanałów społecznościowych orkiestry – zachęcamy do ich śledzenia!

 

dogóry