Strona główna/Archetti/Aktualności/Archetti – Arcangelo Corelli - Concerto Grosso g-moll "Na (..)
20/12 2020
#Archetti

Archetti – Arcangelo Corelli - Concerto Grosso g-moll "Na Boże Narodzenie", op. 6 nr 8

Drodzy melomani, szanowna publiczności Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna Archetti!

Nasz letni projekt „KwrantGranie z Archetti” cieszył się dużą popularnością wśród słuchaczy, zarówno mieszkańców Jaworzna oraz innych miejscowości, a także poza granicami naszego kraju, za co ogromnie dziękujemy. Cieszymy się, że kontakt z muzyką i kulturą jest dla Państwa tak samo ważny jak dla nas artystów. Mierząc się z kolejnymi ograniczeniami spowodowanymi pandemią, w dobie zamkniętych instytucji kulturalnych i braku możliwości zaproszenia publiczności na koncert do naszej siedziby postanowiliśmy ponownie zagościć w Państwa domach. W grudniu przygotowaliśmy wyjątkową formę spotkania. Planowany na ten miesiąc repertuar koncertowy zarejestrowaliśmy w naszej siedzibie i umieściliśmy na stronie internetowej orkiestry oraz kanale YouTube. Szczegóły dotyczące terminarza publikacji są prezentowane na naszym Facebooku.

Na przedświąteczny koncert przygotowaliśmy repertuar wpisujący się w ten radosny czas oczekiwania. W programie koncertu znajdzie się Suita na smyczki Johna Ruttera, III Koncert Brandenburski Jana Sebastiana Bacha, Concerto Grosso na Boże Narodzenie Arcangelo Corellego, Zima Antonio Vivaldiego oraz wybrane specjalnie dla Państwa najpiękniejsze polskie kolędy. Wykonawcą partii solowej Zimy Antonio Vivaldiego będzie Natalia Szymczyk – laureatka I miejsca na II Ogólnopolskim Konkursie Młodego Skrzypka „Archetti”. Kolędy wykona dla Państwa Helena Czech, która w organizowanym przez naszą instytucję Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek „Hej kolęda, kolęda” zdobyła I miejsce. Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna Archetti wystąpiła pod batutą Joachima Kołpanowicza.

Arcangelo Corelli (ur. 17 lutego 1653 r. – zm. 8 stycznia 1713 r. W Rzymie), włoski skrzypek i kompozytor uznawany za twórcę concerto grosso, popularnego gatunku muzycznego epoki baroku. Budowa concerto grosso zakłada istnienie dwóch przeciwstawnych grup instrumentalnych: tzw. concertino – grupa instrumentów solowych, oraz tzw. ripieni – orkiestra. Mogą być Państwo zatem świadkami swoistego współzawodniczenia głosów solowych i grupy zespołu członków orkiestry. Archetti wykona Concerto Grosso na Boże Narodzenie, którego świąteczny charakter i nastrój pragniemy wprowadzić do Państwa domów. Koncert Corellego przeznaczony jest na zespół składający się z dwojga skrzypiec koncertujących, wiolonczeli koncertującej, smyczków ripieno i continuo.

Program: Arcangelo Corelli - Concerto Grosso g-moll "Na Boże Narodzenie", op. 6 nr 8 Dyrygent – Joachim Kołpanowicz Prowadzenie koncertu – Alicja Przytuła Zapraszamy do wysłuchania!  
dogóry