Strona główna/Archetti/Aktualności/Koncert Archetti – 7 marca
24/02 2021
#Archetti

Koncert Archetti – 7 marca

Drodzy melomani!

Z ogromną radością zapraszamy ponownie na koncerty Orkiestry Kameralnej Archetti z udziałem publiczności, które w związku z powstaniem w Jaworznie ATElier Kultury odbywać się będą w nowej siedzibie przy ul. Mickiewicza 2 w Jaworznie. Pierwszy koncert w 2021 roku zagramy dla Państwa już 7 marca. W programie znajdą się wyjątkowe kompozycje na orkiestrę kameralną Josefa Suka, Paula Hindemitha i  Franka Brodge’a, a Orkiestrę Archetti poprowadzi Wojciech Wantulok.

Josef Suk (ur. 4 stycznia 1874 w Křečovicach, zm. 29 maja 1935 w Benešovie), czeski kompozytor pochodzący z rodziny o muzycznych korzeniach, wykształcony w Konserwatorium w Pradze, w którym później przez wiele lat nauczał, był także przez wiele lat aktywnym skrzypkiem specjalizujący się w muzyce kameralnej. Wstąpił do Konserwatorium Praskiego w wieku jedenastu lat i studiował tam u samego Antonína Dvořáka. Sympatia, jaką nauczyciel obdarzył swojego ucznia, sprawiła, że często zaczął on bywać w domu mentora i zakochał się w jego córce Otylii. Uczucie było odwzajemnione, a w 1897 roku para wzięła ślub. Jego wczesne prace, w tym Serenada na orkiestrę smyczkową op. 6, charakteryzują się późnoromantycznym stylem, który może przywodzić obraz kompozytora jako spadkobiercy Dvoráka. Serenada Es-dur to utwór treściwy, ale delikatny i wesoły. Miał swoją premierę w 1895 roku, a wydany został w roku kolejnym przez wydawnictwo Simrock z polecenia samego Brahmsa. Kompozycja składa się z czterech części:

  1. Andante con moto
  2. Allegro ma non troppo e grazioso
  3. Adagio
  4. Allegro giocoso ma non troppo presto

Paul Hindemith (ur. 16 listopada 1895 r. W Hanau niedaleko Frankfurtu nad Menem w Niemczech - zm. 28 grudnia 1963 r. We Frankfurcie nad Menem) to jeden z głównych niemieckich kompozytorów pierwszej połowy XX wieku i czołowy teoretyk muzyki. W swej działalności starał się ożywić tonalność - tradycyjny system harmoniczny, który był kwestionowany przez wielu innych kompozytorów - a także był pionierem w pisaniu Gebrauchsmusik, czyli „muzyki użytkowej”, kompozycji na codzienne okazje. Uważał kompozytora raczej za rzemieślnika (tworzącego muzykę na potrzeby społeczne) niż za artystę (komponującego dla zaspokojenia własnej duszy). Jako nauczyciel kompozycji prawdopodobnie wywarł wpływ na większość kompozytorów następnego pokolenia. Jego wczesne prace są utrzymane w stylu późnoromantycznym, później stworzył dzieła ekspresjonistyczne, raczej w stylu wczesnego Schönberga, zanim w latach dwudziestych rozwinął bardziej smukły, kontrapunktycznie złożony styl. Orkiestra Archetti wykona Pięć utworów na orkiestrę smyczkową Paula Hindemitha, które powstały w 1927 roku:

  1. Langsam
  2. Langsam
  3. Lebhaft
  4. Sehr langsam
  5. Lebhaft

Ostatnim punktem programu jest Suita na smyczki Franka Bridge’a (ur. 26 lutego 1879 r. W Brighton, inż. Sussex - zm. 10 stycznia 1941 r. W Eastbourne, Sussex), angielskiego kompozytora, altowiolisty i dyrygenta, jednego z najwybitniejszych muzyków swoich czasów, znanego zwłaszcza z jego muzyki kameralnej i piosenek. Bridge studiował grę na skrzypcach w Royal College of Music w Londynie, ale przeszedł wkrótce na altówkę, stając się wirtuozem tego instrumentu. Koncertował jako kameralista, pełnił również funkcje dyrygenta, zarówno symfonicznego, jak i operowego. Choć komponował w wielu gatunkach, sukcesy odnosiły jego mniejsze formy. Wczesne prace kompozytora określone są stylem romantycznym. Później, chociaż nigdy nie porzucił romantyzmu, skierował się w  kierunku atonalności. Był powszechnie szanowany jako nauczyciel, a jednym z jego uczniów był kompozytor Benjamin Britten.

Bilety na koncert Orkiestry Kameralnej Archetti można nabyć w siedzibie przy ul. Mickiewicza 2 oraz na Wiosny Ludów 1, a także przez Internet szczegóły na  www.archetti.pl w zakładce „Kup bilet”.

Wszystkie wydarzenia w Instytucji są organizowane zgodnie z aktualnymi wytycznymi i zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego.

Regulamin reżimu sanitarnego – pobierz plik Oświadczenie uczestnika wydarzenia – pobierz plik
dogóry