Strona główna/Archetti/Aktualności/O. Respighi – III Suita "Dawne tańce i arie" | Archetti
19/05 2021
#Archetti

O. Respighi – III Suita "Dawne tańce i arie" | Archetti

Drodzy Melomani, szanowna Publiczności Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna Archetti!

Drugą częścią majowego koncertu zapraszamy Państwa do wczesnobarokowych Włoch, oprawionych w pełną wdzięku aranżację Ottorino Respighiego.

W pierwszych dekadach XX w. jednym z reprezentantów włoskiej muzyki instrumentalnej był Ottorino Respighi. Twórczość symfoniczna we Włoszech już od dawna znajdowała się wtedy całkowicie w cieniu opery, tymczasem właśnie Respighi tchnął w nią nowe życie. Przykładem jego wybitnych dzieł orkiestrowych jest niezwykle efektowny „tryptyk rzymski” – pod tą nazwą określa się trzy utwory kompozytora: Fontanny rzymskie, Pinie rzymskie i Uroczystości rzymskie. Respighi często inspirował się muzyką dawną, co słychać również w jego III Suicie (Pełna nazwa kompozycji to Antiche danze ed arie per liuto – dawne tańce i arie na lutnię). III Suita, ostatnia z trzech suit nawiązujących do utworów lutniowych, jest przeznaczona na orkiestrę smyczkową. Składa się z czterech części zawierających opracowania zarówno utworów anonimowych, jak i dzieł znanych postaci muzyki dawnej (Jean-Baptiste Besard, Ludovico Roncalli)."

– Artur Bielecki, fragm. programu pt. "Kompozytorskie ukłony w stronę przeszłości"

Program: 0:00 O. Respighi – III Suita "Dawne tańce i arie" 0:11 O. Respighi – III Suita "Dawne tańce i arie", cz. I "Italiana" 3:18 O. Respighi – III Suita "Dawne tańce i arie", cz. II "Arie di Corte" 12:09 O. Respighi – III Suita "Dawne tańce i arie", cz. III "Siciliana" 16:08 O. Respighi – III Suita "Dawne tańce i arie", cz. IV "Passacaglia" Dyrygent – Mieczysław Unger Zapraszamy do wysłuchania!
dogóry