19/04 2023
#Galeria Kameralna

Małgorzata Hołownia

Praca Małgorzaty Hołowni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Wystawa: Małgorzata Hołownia
  • Gdzie: Galeria Kameralna, Jaworzno
  • Kiedy: 21.4.2023 - 20.6.2023

Małgorzata Hołownia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W wymiarze snu

Małopolanka urodzona w Libiążu. Artystyczne umiejętności z dzieciństwa doskonaliła w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Jako kierunek studiów wybrała jednak kulturoznawstwo. Od 1985 roku związana zawodowo z ośrodkami kultury. Od 1993 roku jest instruktorem w Libiąskim Centrum Kultury gdzie prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci, dorosłych, a także przygotowuje młodzież do egzaminów do szkół plastycznych i uczelni. Jest kuratorką i koordynatorką wielu wystaw i plenerów artystycznych. Zainicjowała cieszący się dużym uznaniem Ogólnopolski Konkurs Plastyczny i Fotograficzny „Art-Talent”. Za swoja pracę uhonorowana została medalem „Gloria Artis”.

      W jej twórczości artystycznej szczególne miejsce zajmuje malarstwo sztalugowe o tematyce portretowej i pejzażowej. Dominują w nim refleksyjne krajobrazy najbliższej jej okolicy, w których umiejętnie podkreśla piękno rodzimej przyrody – roślin, lasów i wód, a także artystyczne zapisy z dalszych podróży, tworzące swoiste kroniki odwiedzonych miejsc i portrety napotkanych ludzi.   

      Od 2020 roku jej zainteresowania zwrócone są ku sztuce symbolizmu i malarstwu metafizycznemu. W swoich pracach świadomie wykracza już poza dotychczasową realność doświadczeń i tworzy własne wizje z obrazem świata ponadnaturalnego, zagadkowego, pełnego symboli , a często także sprzeczności, które potrafią wzbudzać emocje odbiorcy. Swoista „niezwykłość” jej prac polega na budowaniu wizualnych przedstawień z pozoru niemożliwych do zaistnienia w fizycznym świecie, które są jednak prawdziwe w swoim przesłaniu i atrakcyjne w wymowie. Poszczególne motywy i elementy użyte w jej pracach budują z pozoru chaotyczny, zagadkowy świat, w którym jednak paradoksalnie panuje porządek i ład. Malarstwo metafizyczne Małgorzaty Hołowni to artystyczna, zagadkowa podróż w głąb jej samej, w sferę jej emocjonalnych przeżyć, wizji i snów. Materia i natura w jej pracach świadomie się przenikają, dając z jednej strony wyraz zainteresowania artystki światem przyrody – z jej przemianami, prawami czy zachodzącymi w niej zjawiskami, z drugiej podkreślając towarzyszące jej od zawsze zainteresowanie nauką, ciekawość świata  i kontestacja jego porządku.

Marek Grabski

 

 Wystawy:

2022 – „Nadwiślańskie impresje gminy Libiąż”, zbiorowa wystawa poplenerowa, Libiąskie Centrum Kultury, Libiąż;

2022 – „Metafizyka”, wystawa Małgorzaty Hołowni i Cypriana Hołowni, Libiąskie Centrum Kultury, Libiąż;

2021 – „100 odcieni  Niepodległej”, zbiorowa wystawa poplenerowa, Libiąskie Centrum Kultury, Libiąż;

2020 – „Libiąż węgla i wina”, zbiorowa wystawa poplenerowa, Libiąskie Centrum Kultury, Libiąż;

2019 – Wystawa zbiorowa prac UTW, Libiąskie Centrum Kultury, Libiąż;

1994 – Wystawa zbiorowa, Miejski Ośrodek Kultury  w Libiążu, Gromiec;

1988 – Wystawa zbiorowa, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Suwałkach, Suwałki;

1987 – Wystawa zbiorowa, Miejski Ośrodek Kultury w Rynie, Ryna.

 

Podobne wiadomości:

Małgorzata Hołownia - katalog do wystawy
18 kwiecień 2023

Małgorzata Hołownia - katalog do wystawy

Wystawa - Małgorzata Hołownia. W wymiarze snu
17 kwiecień 2023

Wystawa - Małgorzata Hołownia. W wymiarze snu

dogóry