Strona główna/Wydarzenia/Aktualności/ATElier Kultury w Jaworznie zaprasza na koncert
22/01 2021
#ATElier

ATElier Kultury w Jaworznie zaprasza na koncert

Szanowni melomani,

ze względu na trwające ograniczenia w działalności instytucji kulturalnych nasz koncert styczniowy zostanie przeniesiony do sieci internetowej, podobnie jak miało to miejsce w grudniu. Szczegółowe informacje o jego prezentacji znajdziecie Państwo na naszym profilu na Facebooku oraz na naszej stronie internetowej. Warto być z nami, bo przygotowaliśmy dla Państwa w styczniu niezwykle ciekawy repertuar. W programie koncertu znajdą się Melodie nordyckie Edwarda Griega i VI Symfonia „Pastoralna” Ludwiga van Beethovena. Orkiestra Kameralna „Archetti” wystąpi pod batutą Macieja Tomasiewicza.

Edward Grieg był norweskim kompozytorem, żyjącym w latach 1843 - 1907 r. Jego muzyka, zakorzeniona w narodowej tradycji ludowej Norwegii, odznacza się wyrafinowanym zmysłem lirycznym. Jego porywające rytmy często mają związek z piosenkami ludowymi. Harmonie natomiast, rozwinięte w stylu późnoromantycznym, uznano za jego życia za nowe. Do jego najpopularniejszych dzieł należą Suita Peer Gynt i Suita „Z czasów Holberga” na orkiestrę smyczkową. „Archetti” wykona 2 Melodie nordyckie op. 63.

VI Symfonia Ludwiga van Beethovena miała premierę w Wiedniu 22 grudnia 1808 roku na tym samym koncercie, na którym prawykonano jego V Symfonię. Utwory różnią się charakterem, który w VI Symfonii jest ogólnie optymistyczny i radosny, ale także przez występowanie w niej sekwencji scen prezentowanych przez treść muzyczną. Wczesne szkice do tego utworu pochodzą z 1802 r., chociaż jej ostateczny kształt czekał do lata 1807 i 1808, które Beethoven spędził we wsi Heiligenstadt. W tym wiejskim zaciszu, zielonej ucieczce od miejskiego upału, jego umysł odpoczywał i wówczas skomponował nie tylko tę symfonię, ale także V Symfonię, Sonatę wiolonczelową A-dur op. 69 i dwa tria fortepianowe op. 70. Pierwsza część Przebudzenie radosnych uczuć po przybyciu na wieś wprowadza idylliczny nastrój. W całej tej części słychać coś w rodzaju przeskakującego rytmu, jakby kompozytor wyobrażał sobie bawiące się wiejskie dzieci. Część druga Scena nad potokiem przedstawia łagodny strumyk, w którym przebywają przepiórki, kukułki i słowiki prezentowane przez kolejne instrumenty orkiestry. W trzeciej części zatytułowanej Wesoła zabawa wieśniaków muzyka rozwija się żywiołowo, choć w nie do końca jasnym kierunku, ​​jakby przedstawiała zespół mało utalentowanych lub nietrzeźwych wiejskich muzyków. Wszystkie wesołości i zabawa dobiega końca wraz ze zmianą pogody i nadejściem czwartej części Burza. Burza szaleje tu w całej orkiestrze i ustaje wraz z początkiem części piątej - Pieśń pastuszka - radosne i dziękczynne uczucia po burzy. Ostatnie trzy części grane są bez pauzy. „Archetti” wykona opracowanie VI Symfonii na orkiestrę smyczkową autorstwa Michaela Fischera.

Organizator ATElier Kultury w Jaworznie zaprasza na koncert Orkiestry Kameralnej Archetti
dogóry