Strona główna/Wydarzenia/Aktualności/Archetti – Koncert 30.01.2021. E. Grieg – Dwie melodie (..)
19/02 2021
#ATElier

Archetti – Koncert 30.01.2021. E. Grieg – Dwie melodie nordyckie, Ludwig van Beethoven – VI Symfonia

Drodzy melomani, szanowna publiczności Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna Archetti! Z głęboką nadzieją na to, że już wkrótce zobaczymy się z Państwem na żywo, prezentujemy Państwu pierwszy koncert w roku 2021. Wyjątkowy program, który wykonaliśmy, pięknie opisał pan Tomasz Klauza w swojej recenzji pt. "Po burzy wychodzi słońce i wszystko wraca do normy", której fragment przedstawiamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania!

"Tematem sobotniego koncertu była natura. Na początek zabrzmiały więc „Dwie melodie nordyckie” Edvarda Griega. Po wysłuchaniu „Pieśni ludowej” oraz „Krowich dzwonków” i „Tańca wiejskiego” śmiało można stwierdzić, że nie było ani grama przesady w słowach dyrygenta, mówiącego, że skandynawski kompozytor maluje dźwiękami muzyczne pejzaże całej Norwegii. Drugą część koncertu wypełniła VI Symfonia Ludwiga van Beethovena. Warto wspomnieć, że w grudniu minęła 250. rocznica urodzin twórcy, o którym siedmioletnia Martha Argerich pisała na partyturach „bóg muzyki”. Kiedy w drugiej części utworu - „Scena nad potokiem” - instrumenty smyczkowe imitowały dźwięki ptaków, naprawdę można było odnieść wrażenie, że znajdujemy się w lesie i właśnie słyszymy między innymi kukułkę. Ekspresja dyrygenta, elegancja muzyków i kojące dźwięki – wszystko to w sobotnie popołudnie stworzyło niepowtarzalny klimat. Kończąc opowieść o VI Symfonii, Maciej Tomasiewicz mówił, że jej ostatnia część rozpoczyna się obrazem pojawiającego się po burzy słońca i powrotem wszystkiego do normy. W sytuacji, w której dzisiaj się znajdujemy, słowa te nabierają szczególnego znaczenia". Tomasz Klauza, fragm. recenzji.

Program: 0:00 Zapowiedź 1:18 Edvard Grieg – Dwie melodie nordyckie op. 63, "Pieśń ludowa" ("Kulokk") 9:42 Edvard Grieg – Dwie melodie nordyckie op. 63, "Krowie dzwonki i Taniec wiejski" ("Stabbelåten") 14:36 Ludwig van Beethoven – VI symfonia F-dur op. 68 "Pastoralna", oprac. Michael Fischer 14:47 VI symfonia, cz. I. Allegro ma non troppo. "Obudzenie się pogodnych uczuć po przybyciu na wieś". 26:25 VI symfonia, cz. II. Andante molto mosso. "Scena nad strumieniem". 38:48 VI symfonia, cz. III. Allegro. "Wesoła zabawa wieśniaków". 43:46 VI symfonia, cz. IV. Allegro. "Burza". 47:30 VI symfonia, cz. V. Allegretto. "Pieśń pastuszka - radosne i dziękczynne uczucia po burzy". Dyrygent – Maciej Tomasiewicz
dogóry