Strona główna/Wydarzenia/Aktualności/Lekcje z historii sztuki
03/09 2021
#ATElier #Galeria Kameralna #Teatr

Lekcje z historii sztuki

Galeria Kameralna_ATElier Kultury w Jaworznie_

Galeria Kameralna ATElier Kultury w Jaworznie wchodząca w skład ATElier Kultury w Jaworznie – Teatr Sztuk, z myślą o uczniach przygotowała ofertę lekcji z historii sztuki. Lekcje zostały podzielone na poszczególne grupy wiekowe: klasy 1-3, klasy 4-8 i klasy szkół ponadpodstawowych. Lekcje będą odbywały się w Galerii Kameralnej przy ul. Adama Mickiewicza 2. Zajęcia poprowadzi historyk sztuki Paulina Śląska. 

Lekcje z historii sztuki dla klas 1-3 będą miały formę warsztatowo – poznawczą.

Dzieci podczas swobodnych rozmów/wykładów będą poznawać podstawowe pojęcia ze świata sztuki: czym jest sztuka? co to kompozycja? czym jest kolor i jakie ma znaczenie? co to jest epoka? czym jest styl w malarstwie? I wiele innych. Zapoznają się pojęciami z dziedziny sztuki i historii sztuki, które w późniejszym czasie pozwolą im kontynuować świadomą edukację w tym zakresie. Warsztaty odnoszące się do poznawanych zagadnień, utrwalą wiedzę i zachęcą do dalszego zgłębiania tematów związanych ze sztuką i jej historią.

Z najmłodszymi będziemy poznawać pojęcia tj. kolor, obraz, krajobraz, abstrakcja, faktura, fasada, gladiator, happening, instalacja, kolaż, kompozycja, kontrast, martwa natura, pejzaż, projekcja, światło, szablon, szkic, weduta, wystawa, rzeźba, architektura, bryła, kształt itd.

Zajęcia będą się odbywały w pierwszy czwartek miesiąca (wykład 20 zł grupa).

Lekcje z historii sztuki dla klas 4 – 8 będą podporządkowanymi chronologii wykładami z dziejów sztuki, uzupełnionymi rozmową i zajęciami warsztatowymi. Starsze dzieci łatwiej poznają ciągłość chronologiczną dziejów sztuki, a warsztaty sprawią, że wyprawa w świat historyczno – sztuczny będzie niezapomnianą przygodą. Każdy wykład wzbogacą bogato ilustrowane przykłady z historii sztuki. Uczniowie na zajęciach poznają: nazwę epoki, jej czas trwania i cechy charakterystyczne. Równolegle będą utrwalać podstawowe pojęcia związane ze sztuką tj.: kompozycja, temperatura barwna, techniki druku, techniki malarskie itp.

Przykładowa tematyka zajęć: Sztuka z prehistorii – od malowideł naściennych po mega architekturę piramid; Pierwsze kanony piękna – jak powstawały; Co nazywamy stylem klasycznym; Pierwsze techniki malarskie i rzeźbiarskie; Zmiany w kierunku architektury: co po piramidach; Kto tworzył sztukę w średniowieczu; Ikony, manuskrypty, ołtarze – co malowali średniowieczni mistrzowie? Nowy sposób budowania – co w architekturze średniowiecznej piszczy? Renesansowy artysta – kim był i dla kogo pracował? Wielcy mistrzowie renesansu: Sandro Boticelli, van Eyck, Paolo Ucello, Filippo Brunelleschi; Jak buduje renesans, a jak barok? Pulchne malarstwo Baroku; Co zakończyło Rokoko? Kto tworzy klasycznie, a kogo porywają rewolucje? Impresjonizm – epoka, która zmieniła świat i jej następczynie; Rozwój technologii a sztuka; Fotografia – realizm czy magia; Sztuka nowoczesna – nowe techniki i nowe formy wypowiedzi; Co robi kropka w sztuce – puentylizm; Dlaczego kreski wskoczyły na płótno – spojrzenie na abstrakcje.

Zajęcia będą się odbywały w trzeci czwartek miesiąca (wykład 30 zł grupa).

Lekcje z historii sztuki dla klas szkół ponadpodstawowych to zajęcia, które ugruntowują zagadnienia z historii sztuki i samej sztuki. Równocześnie mogą być kursem pomocniczym w przygotowaniu do matury z historii sztuki. Zajęcia będą się składały z dwóch bloków 45 minutowych. Pierwszy z nich będzie chronologiczną opowieścią o dziejach sztuki, a drugi prezentacją wybranego artysty, dziedziny bądź zagadnienia z historii sztuki.

Wykłady z historii sztuki będą zawierać: nazwę i genezę epoki; czas trwania poszczególnych epok; cechy charakterystyczne dla epok: w malarstwie, w rzeźbie, w architekturze; najważniejsi twórcy; omówienie przykładowego dzieła; przykładowe prace w stylu z epok.

Drugi blok wykładowy będzie podejmował subiektywne tematy wybrane przez prowadzącego. Będą to zagadnienia odgrywające szczególny wpływ na rozwój historii sztuki. Przykładowe tematy: Stanisław Ignacy Witkiewicz, Maria Jarema, Maria Stangret, William Turner, Claude Monet, Vincent van Gogh, Paul Gaugin, Paul Cezanne, Georges Seurat, Henri Matisse, Pablo Picasso, Marcel Duchamp, Kazimierz Malewicz, Wassily Kandinsky, Otto Dix, Chaim Soutine, Władimir Tatlin, Bauhaus, Salvador Dali, Francis Picabia, Francis Bacon, Willem de Kooning, Jackson Pollock, Andy Warhol, Wilhelm Sasnal, Robert Combas itd.

Zajęcia będą się odbywały w drugi i czwarty czwartek miesiąca (wykład 40 zł grupa).

Paulina Śląska – historyk sztuki, krytyk sztuki, kuratorka wystaw, organizatorka wydarzeń artystycznych. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Łódzkim w 2009 roku. W czasie studiów zajęła się malarstwem i fotografią artystyczną. W 2012 ukończyła studia podyplomowe Rynek Sztuki i Antyków na Akademii Krakowskiej im. A. Frycza-Modrzewskiego. Współpracowała z licznymi galeriami: Rynek Sztuki, Galeria Szyb Wilson, Galeria Sektor I, Galeria Doroty Kabiesz. Organizowała wystawy, wydarzenia kulturalne i współdziałała z Biurem ESK Katowice 2016, Stowarzyszeniem Twórców „Contur”, Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej, Studiem filmowym Se-ma-for w Łodzi. Obecnie komisarz Galerii Kameralnej w ATElier Kultury w Jaworznie.

Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: 509608459

 

dogóry