Strona główna/Wydarzenia/Dyrygent - Rezydent

Dyrygent - Rezydent

Program umożliwia młodym polskim dyrygentom i dyrygentkom udział w rezydencjach w zawodowych zespołach orkiestrowych oraz w teatrach operowych i muzycznych. Orkiestra Kameralna Archetti jest beneficjentem tego programu.

  Logo NimitLogo MKiDN

Dyrygent-rezydent - Filip HugetDyrygent-rezydent - Filip Huget

 

Biografia

Filip Huget – dyrygent-rezydent Orkiestry Kameralnej Archetti
w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent-rezydent” w sezonie 2023/24.

Koncertował m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Akademicką Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i Orkiestrą Symfoniczną Łotewskiej Akademii Muzycznej. Minionego lata podczas Aspen Music Festival w Colorado kształcił się pod okiem dyrektora muzycznego tego festiwalu Roberta Spano. W sezonie artystycznym 2021/2022 był dyrygentem-rezydentem Orkiestry Muzyki Nowej. Obecnie jest dyrygentem Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w Bytomiu i gościnnym dyrygentem w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Studiował dyrygenturę symfoniczno-operową w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie profesora Szymona Bywalca, w Łotewskiej Akademii Muzycznej im. Jazepsa Vitolsa w Rydze w klasie profesora Andrisa Vecumnieksa oraz w Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru w klasie profesora Arvo Volmera. W ciągu ostatnich lat swoje umiejętności dyrygenckie doskonalił także pod okiem takich dyrygentek i dyrygentów jak: Marin Alsop, Mirosław Jacek Błaszczyk, Zbigniew Graca, Vello Pähn czy Paul Mägi. W marcu 2020 roku zdobył wyróżnienie na III Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu.

 

Opiekun rezydencji - Maciej TomasiewiczOpiekun rezydencji - Maciej Tomasiewicz

 

Biografia

Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończył studia
w specjalnościach: kompozycja i teoria muzyki oraz dyrygentura symfoniczno-operowa (stopień doktora sztuk muzycznych) w klasie dr hab. S. Bywalca.
Uczestniczył w Mistrzowskich Kursach Dyrygenckich prowadzonych przez M. Dittricha, G. Chmurę,
J. Kaspszyka czy L. Livingstona. Był związany z Orkiestrą Kameralną Miasta Jaworzna Archetti jako skrzypek oraz dyrygent w latach 2014-2021. Prowadził z sukcesami Polską Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną w Bytomiu oraz Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Był dwukrotnym beneficjentem programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca: Dyrygent-rezydent.

Dotychczas asystował dyrygentom tej miary, co: G. Chmura, M. Halls, M. Jurowski,
J. Kaspszyk, M. Klauza, Ch. König, A. Liebreich, J. Maksymiuk, L. Morlot, T. Kozłowski,
A. Wit. Współpracował jako asystent dyrygenta z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz Teatrem Wielkim w Łodzi. Prowadził koncerty m.in. z Filharmonią Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, NFM Filharmonią Wrocławską, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestrą Polskiego Radia, Filharmonią Kaliską, Śląską, Świętokrzyską, Zielonogórską, Orkiestrą Muzyki Nowej. Współpracuje na stałe z Operą Śląską, w której poprowadził m.in. premiery baletowe: Szeherezada/Medea z muzyką M. Rimskiego-Korsakowa i S. Barbera, Sól Ziemi Czarnej z muzyką polskich kompozytorów, Sekret Requiem (w reżyserii M. Znanieckiego), a także wznowienie Toski G. Pucciniego, Dziadka do Orzechów P. Czajkowskiego, Barona Cygańskiego J. Straussa Napoju miłosnego G. Donizettiego czy Strasznego dworu S. Moniuszki. W OiFP w Białymstoku poprowadził m. in. spektakle Carmen G. Bizeta oraz Turandot G. Pucciniego. W sezonie 2016-2017 współpracował jako asystent dyrygenta z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus.
W latach 2019-2022 pełnił rolę asystenta dyrygenta – dyrektora artystycznego A. Boreyki w Filharmonii Narodowej. W 2021 roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W latach 2020-2022 pełnił rolę kierownika artystycznego Śląskiej Orkiestry Kameralnej.
Od sezonu artystycznego 2022/2023 pełni rolę zastępcy Kierownika Muzycznego w Operze Śląskiej. Występował na takich festiwalach, jak: Warszawska Jesień, Saarema Opera Festival, Brand New Music, Szalone Dni Muzyki.

W swoim bogatym i wszechstronnym repertuarze wiodącą linię wyznacza muzyka polska. Jak dotąd nagrał m.in. utwory: R. Bukowskiego, H. M. Góreckiego, E. Knapika, K. Lipińskiego, P. Mossa, S. B. Poradowskiego. Szczególne miejsce w jego repertuarze znajdują kompozycje
B. Szabelskiego, wśród których Etiuda, Magnificat, Sinfonietta, II Symfonia Podlaska zostały przez niego na nowo edytowane, wykonane i nagrane.

Harmonogram Rezydencji:

Każdy koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Dyrygent-rezydent”, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

  1. Koncert „Inauguracja Sezonu Artystycznego”
  2. Koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych
  3. Koncert „Wielka i Niepodległa”
  4. Koncert „W przeddzień Bożego Narodzenia”
  5. Koncert „ Kot w butach”
  6. Koncert „Wielcy kompozytorzy, wielcy skrzypkowie”
  7. Koncert „Z artystami Filharmonii Narodowej”
  8. Koncert „Mistrz i uczniowie”
  9. Koncert „Skandynawska Wiosna”
"Wielka i Niepodległa" - koncert Orkiestry Kameralnej Archetti 7 listopad 2023
"Wielka i Niepodległa" - koncert Orkiestry Kameralnej Archetti
Archetti Dyrygent-Rezydent ATElier

"Wielka i Niepodległa" - koncert Orkiestry Kameralnej Archetti

Koncert Archetti

Koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych w Katowicach 4 październik 2023
Koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych w Katowicach
Archetti Dyrygent-Rezydent ATElier

Koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych w Katowicach

Koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych w Katowicach

Archetti inauguracyjnie! Fotorelacja 18 wrzesień 2023
Archetti inauguracyjnie! Fotorelacja
Archetti Dyrygent-Rezydent ATElier

Archetti inauguracyjnie! Fotorelacja

Archetti Fotorelacja

Koncert Orkiestry Kameralnej Archetti - Inauguracja sezonu 17 wrzesień 2023
Koncert Orkiestry Kameralnej Archetti - Inauguracja sezonu
Archetti Dyrygent-Rezydent ATElier

Koncert Orkiestry Kameralnej Archetti - Inauguracja sezonu

koncert Archetti

Scena Muzyki Polskiej 14 czerwiec 2023
Scena Muzyki Polskiej
Archetti Dyrygent-Rezydent ATElier

Scena Muzyki Polskiej

Chwalimy się!

 

dogóry