Strona główna/Archetti/Aktualności/Koncert Archetti - 15 marca
09/02 2020
#Archetti

Koncert Archetti - 15 marca

Styczeń zawsze przynosi nam gros noworocznych postanowień, których jednak czasem ciężko jest dotrzymać. Marzec za to jest miesiącem, kiedy znowu świat stoi przed nami otworem i wszystko staje się możliwe. Niczym w filmach, świeże wiosenne powietrze sprawia, że nagle jakby możemy więcej. Nasz marcowy koncert wypełniony będzie muzyką, która tym bardziej podkreśli. Mimo, że w repertuarze nie znalazła się żadna filmowa kompozycja, mamy nadzieję, że charakter tego koncertu przeniesie Państwa na salę kinową. Zagramy utwory, które przywodzą na myśl bardzo wyraźne sceny przepełnione emocjami, kolorami i uczuciami.

Podczas naszego najbliższego koncertu zabrzmią utwory prezentujące kompozytorów europejskich z różnych epok. Zaczniemy od Divertimenta D-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta. Kompozycja ta wyszła spod ręki Mozarta gdy ten miał zaledwie.... 16 lat! Mimo upływu tylu lat, wciąż zaskakuje jego dojrzałość i muzyczny geniusz. Dwie skrajne części utworu mają wirtuozowski charakter, a popisowa jest zwłaszcza partia drugich skrzypiec. Środkowe Andante mimo wyraźnie wolniejszego tempa, nie ma jednak melancholijnego charakteru i wprowadza jedynie uspokojenie do szaleńczo wybuchających radosnych przebiegów w pierwszej i trzeciej części.

Dag Wiren był szwedzkim kompozytorem działającym w XX wieku. Za jego znak rozpoznawczy z pewnością uznać można nie ilość, lecz jakość. Jak sam Wiren skomentował, celem jego pracy było tworzenie przyjaznej dla słuchacza muzyki współczesnej. Serenada na orkiestrę smyczkową, którą wykonamy w marcu, jest jego najsłynniejszym dziełem. Nawiązując jednak do kinematografii, przy okazji Daga Wirena należy wspomnieć, że komponował on także muzykę filmową. Nie sposób jednak odmówić nawet jego klasycznym kompozycjom malowniczego charakteru, który skłania publiczność do wyobrażania sobie konkretnych obrazów, których ilustracją mogłaby być jego muzyka.

Edward Elgar był kompozytorem angielskim, żyjącym i pracującym na przełomie XIX i XX wieku. Jego kompozycje, takie jak Wariacje Enigma, dwie symfonie, Koncert wiolonczelowy, czy też Marsze wojskowe, na stałe weszły do kanonu muzyki klasycznej i są chętnie wykonywane na scenach całego świata. Na naszym koncercie usłyszycie Państwo Serenadę na orkiestrę smyczkową. Ten trzyczęściowy utwór miał swoją nieoficjalną premierę w roku 1892, pod batutą kompozytora. Oficjalnie został zaprezentowany 4 lata później i przebojem wszedł do żelaznego repertuaru orkiestr smyczkowych na całym świecie zyskując sobie sympatię i uznanie zarówno muzyków, jak i słuchaczy.

Czwartym punktem programu naszego najbliższego koncertu będzie kompozycja Fab Four Wojciecha Lemańskiego. Dzieło to dedykowane jest łódzkiej orkiestrze kameralnej PRIMUZ, której inicjatorem oraz szefem jest wybitny skrzypek, pedagog, solista i kameralista, Łukasz Błaszczyk. Profesora Błaszczyka gościliśmy już w Jaworznie przy okazji Konkursu Młodego Skrzypka Archetti, gdzie był on członkiem jury. Tym razem odwiedzi nas jednak w innej roli - w dłoń chwyci batutę i poprowadzi nasz najbliższy koncert zza pulpitu dyrygenckiego.

Koncert Archetti Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna Dyrygent Łukasz Błaszczyk 15 marca 2020 godzina 17.00 Siedziba Archetti, Jaworzno ul. Wiosny Ludów 1 Bilety do nabycia w siedzibie Orkiestry oraz pod adresem www.archetti.pl w zakładce „Kup bilet”
dogóry