Strona główna/Wydarzenia/Aktualności/Archetti – Muzyka Antonio Vivaldiego - omówienie programu
06/05 2020
#Archetti

Archetti – Muzyka Antonio Vivaldiego - omówienie programu

Antonio Vivaldi (1678-1742) to jeden z najbardziej znanych kompozytorów na świecie. Urodził się w Wenecji, swoją przygodę z muzyką rozpoczął jako dziecko kształcąc się pod okiem swojego ojca. Po przyjęciu święceń kapłańskich znany był jako „Rudy Ksiądz”. Pracował w sierocińcu dla dziewcząt, gdzie uczył gry na skrzypcach. Tam powstała większość jego dzieł.

Chcemy się z Państwem podzielić naszą interpretacją dzieł tego znakomitego mistrza. Pierwszym z tych dzieł jest Sinfonia G-dur RV 149, którą „Archetti” Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna pod batutą Macieja Tomasiewicza miała przyjemność zagrać podczas koncertu w swojej siedzibie dnia 10 marca 2019 roku. Utwór ten składa się z trzech kontrastujących ze sobą części: Allegro molto, Andante, Allegro. W pierwszej możemy usłyszeć motorykę i wirtuozerię w partii skrzypiec, pojawia się tam wiele nagłych zmian dynamicznych. Druga część jest w wolniejszym tempie, słyszymy śpiewny, refleksyjny temat. Również tu nie brakuje kontrastów. Najpierw melodia zaczyna się w tonacji molowej, przekształca się w dającą nadzieję tonację durową aby na koniec znów wrócić do minorowych dźwięków. Całą sinfonię kompozytor kończy taneczną częścią utrzymaną w tempie Allegro.

Cztery Pory Roku to niewątpliwie najbardziej znane z dzieł Vivaldiego. Kompozytor poprzez muzykę namalował zjawiska przyrody, które pojawiają się w zależności od pory roku. „Wiosna” przepełniona jest śpiewem ptaków. „Lato” jest pełne burz i błyskawic. W „Zimie” możemy usłyszeć płatki śniegu opadające na ziemię.

Przedstawiamy Państwu „Jesień” z tego wyjątkowego cyklu. 21 października 2018 roku nasza orkiestra wykonała ten utwór na koncercie w kościele pw. Św. Anny w katowickim Nikiszowcu. Partię skrzypiec solo zagrała Sulamita Ślubowska, basso continuo realizowały Zuzanna Makles na wiolonczeli oraz Daria Kubik na klawesynie, a całość poprowadził Maciej Tomasiewicz. „Jesień” składa się z trzech części: Allegro, Adagio molto, Allegro. Kompozytor obrazuje muzyką udane zbiory i chłopów, którzy z tej okazji mogą się bawić, zapraszając nas jednocześnie do włączenia się w ten radosny nastrój obfitości.

dogóry